ÖĞRETMENLERE 24 KASIMDA BİR MAAŞ İKRAMİYE VERİLSİN | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

ÖĞRETMENLERE 24 KASIMDA BİR MAAŞ İKRAMİYE VERİLSİN

Bu haber 23 Kasım 2018 - 12:37 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı. Öğretmenlerin sorunlarının çözümünü istedi. Gürer, 24 Kasımda öğretmene ikramiye ve ek 3600 gösterge verilmesi için kanun tekliflerini de TBMM  başkanlığına verdiğini söyledi.

 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ 

 

(CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 24 Kasım Öğretmenler Güne nedeniyle yaptığı açıklamada, ülkemizde öğretmenlerin tüm sorunlara ve olumsuzluklara rağmen görevlerini fedakarca yerine getirdiklerini belirtti. 

 

iktidarının ülkemizde eğitim sistemini adeta yapboza çevirdiğini vurgulayan Gürer, eğitim müfredatının defalarca değiştiğini söyledi. Milli Eğitim’de 17 yılda 7 bakanın görev yaptığını anımsattı. Gürer, “her gelen bakan sanki farklı parti iktidarı gibi farklı farklı uygulamalar denedi. Eğitim sorunlar yumağı oldu. Böyle bir tabloda eğitim sisteminin iyi olması düşünülemez” dedi.

 

Türkiye’de 117 bin öğretmen açığının bulunduğunu, buna rağmen 400 bin öğretmenin de atama beklediğini anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Öğretmenler; vekil, ücretli ve sözleşmeli gibi statülere ayrıldı. Bilimsellikten uzak bir eğitim sistemi, öğretmenlerin yaşadığı sorunlar, bu sorunların birebir yansıdığı öğrenciler ve veliler açısından düşünüldüğünde, fedakâr öğretmenlerimizin üzerindeki yük son 17 yılda katbekat arttı. Öğretmenlerimizin görevlerini sorunlarından arındırılmış bir şekilde yapabilmeleri için tüm  şartların oluşturulması gerekiyor” dedi. 

 

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım’ın 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlandığını anımsatan Gürer, “Bu vesileyle her türlü zorluk ve sorunlara rağmen görevlerini fedakâr bir şekilde yerine getiren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyor, başta Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi  saygı ile anıyorum” ifadelerini kullandı. 

 

ÖĞRETMENLERE 24 KASIMDA BİR MAAŞ İKRAMİYE VERİLSİN

 

Öte yandan Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm eğitimcilere birer maaş ikramiye ödenmesi için TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi verdi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 657 sayılı Devlet Memurları Kanun’da değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifinde,  öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sorunlara dikkat çekti. 

 

Ömer Fethi  Gürer, “Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Yıllardan beri yapılan kutlamalar kapsamında öğretmenlerin etkinliklerle onurlandırılmasının yanı sıra öğretmenlerin ekonomik koşullarının iyileştirilmesine yönelik olarak da bazı adımlar atılmış fakat hayata geçirilmemiştir. Ek 3600 gösterge bu günde çıkarılarak öğretmenlerin bu konuda beklentisi karşılanmalı ve ayrıca bir maaş ikramiye verilmelidir” dedi. 

 

2010 yılında gerçekleşen 18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu’nda ’nün kutlandığı ay bir maaş ikramiye verilmesinin “Öğretmen ve yöneticilerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi amacıyla her yıl kasım ayında bir maaş tutarında ikramiye verilmeli” ifadesiyle benimsendiğini hatırlatan Gürer, ancak buna yönelik herhangi bir düzenlemeye gidilmediğini belirtti. 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, öğretmenlere birer maaş ikramiye verilmesi amacıyla hazırladığı Kanun Teklifinde şu ifadelere yer verdi:  “Eğitim öğretimin temel unsuru olan, bireyi geleceğe hazırlamak görevi ve sorumluluğunu üstlenmiş eğitimcilerimizin bir ülkenin geleceğini de şekillendirdikleri göz önüne alınacak olursa, ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesi sosyal devletin gereğidir. 

Bu kanun teklifiyle günümüz koşullarında eğitimcilerimizi ekonomik olarak da onurlandırmak adına 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle her yıl kasım ayında bir maaş ikramiye verilmesi amaçlanmıştır.

 

GÜRER MECLİSTE’DE KONUŞTU: ÖĞRETMEN AÇIĞI DERHAL KAPATILMALI..

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 117 bin öğretmen açığının bir an önce kapatılması gerektiğini söyledi. Gürer, öğretmenlere 24 Kasım’da 1 maaş ikramiye ödenmesi için verdiği Kanun Teklifinin bir an önce yasalaşmasını istedi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı. 

 

Öğretmenlerin ciddi sorunlarının olduğuna dikkat çeken Gürer, “Kadrolu, ücretli, vekil öğretmenlik ayrımı sonlandırılmalıdır, tüm öğretmenlere kadro verilmelidir. 117 bin öğretmen açığının bulunduğunu Sayın Bakan yazılı sorumuza verdiği yanıtla ifade etmiştir. Bu kadrolar doldurulmalıdır” dedi. 

 

24 Kasım’da öğretmenlere bir maaş ikramiye ödenmesi için Kanun Teklifi verdiğini anımsatan Gürer, bu teklifin komisyona gönderilerek kanunlaşmasının sağlanması gerektiğini vurguladı, Gürer, öğretmenler ve memurlar için ek gösterge 3600 uygulamasının hayatı geçirilmesi gerektiğini de vurguladı. 

 

Gürer, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Öğretmenlerin özlük hakları iyileştirilmelidir. Öğretmenlerin sosyal yaşamı geçmişi arar boyutta geriye düşmüştür. Liyakat, atamalarda mutlaka dikkate alınmalıdır. Ayrıca öğretmenlerle ilgili açılmış davalarda açığa alınan öğretmenlerin, yapılan araştırma ve soruşturmada sonucunda suçu olmayanların da tekrar mesleğe iadesi mutlaka sağlanmalıdır” dedi.