METE: ÖNSEÇİM DEMOKRATİK KATILIMIN EN ÖNEMLİ UNSURUDUR | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

METE: ÖNSEÇİM DEMOKRATİK KATILIMIN EN ÖNEMLİ UNSURUDUR

Bu haber 16 Ekim 2018 - 12:57 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Yerel seçim sürecine giren ’nde (CHP) parti tabanının beklentisinin adayların önseçim ile belirlenmesi olduğunu belirten Adalet ve Demokrasi Platformu sözcüsü Muzaffer Mete: “ön seçim, parti içi demokrasinin ve demokratik katılımın en önemli unsurudur” dedi.

Seçmenin ancak bu şekilde motive edilebileceğini ve önseçimden çıkan adayla seçimin kazanılabileceğini ifade eden Mete önseçim talebini içeren üyelerin imzaladığı dilekçeleri CHP Çukurova İlçe Başkan Vekili ’a teslim etti.

Dilekçelerin ilçe yönetimine tesliminde konuşan Mete, 2017 Anayasa Referandumu ve 2018 Genel Seçimleri ile birlikte, ülkede yaratılan kutuplaşmanın da etkisiyle, partimize oy veren seçmende belirgin bir şekilde umutsuzluk ve kırgınlık yaşandığı söyledi.

PARTİ ÜYELERİNİN AKTİF KATILIMINI SAĞLAMAK İÇİN

Seçmenin kendisinin dikkate alınmadığı, oylarına sahip çıkılamadığı, seçim yenilgilerinin artık kaderi olduğu fikrine sahip olduğunu kaydeden Mete konuşmasını şöyle sürdürdü:

““Parti üyelerinin seçim süreçleri başta olmak üzere örgüt yönetimine, kararlara, uygulamalara aktif katılımını sağlamak, danışma kurullarını işlevsel hale getirmek ve aday belirleme süreçlerinde “önseçim” metodunu kullanmak zorunluluk haline gelmiştir. Süreçlere katılımı sağlanacak üyeler, parti başarısında kendisini sorumlu hissedecektir. Partimiz tarihi önseçimler açısından günümüze ışık tutacaktır.

Dayanışma, adalet ve demokrasi inancıyla, yerel seçimlerde önseçim ülkemiz ve partimiz açısından bir zorunluluk olmuştur. Bu konuda parti tabanının sesinin dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.”