Mahmut Tezcan: Sinema Dünyasına yöne veren bir Adana için… | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Mahmut Tezcan: Sinema Dünyasına yöne veren bir Adana için…

Bu haber 14 Aralık 2018 - 13:09 'de eklendi ve 55 views kez görüntülendi.

Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı ’nın turizm çeşitliliğine katkı sunmasını amaçladığımız Film Stüdyo Kompleksi projemiz, her yıl yüz binlerce turisti şehrimizde ağırlamamızı sağlayacak.” Dedi.

Film endüstrisi ya da Sinema endüstrisi her geçen gün önemini artıran büyük bir tanıtım aracıdır. Bu sektörde başta gelen ülkelerin kendine özgü film çektiği ve markalaştırdığı film platoları var. Türkiye’deki film endüstrisine dair faaliyetleri ve sinema kültürünü yaşatan sektör olarak bilinir. Bu sektörden Adana adına daha fazla pay alabilmek için devasa bir film platosunu kuracağını söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Mahmut Tezcan “Türk sinema tarihine bir zamanlar damga vuran şehrimiz gelinen süreçte maalesef kan kaybetmiştir. Bir zamanlar jönleriyle, senaristleriyle, filmleriyle ’a yön veren Adana’mızı tekrardan eski popüler günlerine kavuşturmak için kollarımızı sıvayacağız.  ” diye konuştu.

YEŞİLÇAM BİZİMLE DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE VAR OLACAK

İçerisinde imalat atölyeleri ile film çekimi için ihtiyaç duyulan tüm ekip ve ekipmanlarının olacağı Film Stüdyo Kompleksi projesini anlatan Mahmut Tezcan “Adana’mız Türk film tarihine damga vurmuştur. Lakin o eski günleri mumla arar olduk. Duraklama dönemi diye nitelendirdiğimiz bu süreci hep birlikte şehrimizin üzerinden atacağız. Dünya film endüstrisi ile yarışacak bir konuma ulaşması için var gücümüzle çalışacağız. Ünlülerin kalabileceği, 5 yıldızlı hizmet veren bir konaklama tesisi, spor, çocuk eğlence, yeme-içme alanları, sinema ve park alanları olan gelişmiş bir Film Stüdyo Kompleksi projesini hayata geçireceğiz. İçerisinde stüdyoların, açık-kapalı set alanlarının ve teknik açıdan çok gelişmiş imkânların sunulduğu dijital ortamı olan film platosunu Adana’mıza kazandıracağız. Tamamlandığında korku filminden bilim kurguya kadar bütün türlerde yapımların çekilebileceği çok gelişmiş bir plato ortaya çıkacaktır.” dedi.

FİLM FESTİVALİMİZİ BU PROJEYE ENTEGRE EDECEĞİZ

Çukurova Bölgesi’nin değil, ülkemizin en önemli kültür – sanat etkinliklerinden biri olan Uluslararası Adana Film Festivali veya bilinen adıyla Adana Altın Koza Film Festivali’ni daha aktif bir şekilde kullanacaklarını dile getiren Mahmut Tezcan “Türk Sinemasını ve Adana’mızı Dünyaya tanıtmak için her yıl düzenlediğimiz Adana Film Festivalini daha etkin biçimde kullanacağız. Şehrimize kuracağımız Film Stüdyo Kompleksi’ni film festivalimiz ile entegre hala getireceğiz. Yerli senaristler, sanatçılar ve yapımcıları destekleyerek sinema sektörü ile buluşturacağız. Türk Film sektörüne kazandırdığımız yeni sanatçılarımız ile hem Adana’mız hem de Türk sineması kazanacak.” Şeklinde konuştu.

YERİNDE İSTİHDAM İLE SANATÇILARIMIZA KATKI SUNACAĞIZ

Yerel tiyatro ve sinema sanatçılarımıza yerinde istihdam modeliyle katkı sunacağına değinen Mahmut Tezcan “Yerel sanatçılarımızı yerinde istihdam ederek şehrimize ekonomik katkı sunacağız. İnanıyorum ki bu projemizi gerçekleştirdiğimizde Adana’mız ve ülkemiz, dünyada sinema alanında da kendisinden söz ettiren bir pozisyonda olacaktır. Her yıl gerek ülkemizden gerekse dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yüz binlerce sinemasever turist film platomuza akın ederek burada çekilen filmler ile anılarını ortak edecekler. Haliyle bu durum Adana’mızı dünyanın popüler marka şehirleri arasına sokacaktır.” dedi.