KYK YURTLARI CEZAEVİ KOĞUŞUNA DÖNDÜ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP ADANA SİVAS DAVASI BASIN BÜLTENİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ADANA HAYVAN BAKIMEVİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

SEYHAN’I GELECEĞE HAZIRLIYOR

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

KYK YURTLARI CEZAEVİ KOĞUŞUNA DÖNDÜ

Bu haber 19 Eylül 2022 - 13:24 'de eklendi ve 166 views kez görüntülendi.

Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “KYK Yurtlarında 3 kişilik odaların 6 kişilik yapılarak öğrencilerin kapasitenin üzerinde barınmaya zorlanmasıyla ilgili konuyu Yazılı Soru Önergesi vererek gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “AKP iktidarının yarattığı barınma krizi, üniversite öğrencilerini ders çalışacak ortamın bile sağlanamadığı KYK yurt odalarına mahkum etti. İktidarın kötü ekonomi yönetimi nedeniyle ülke genelinde yurt ve ev fiyatları fahiş seviyelere ulaşmış durumda. Bu yıl üniversiteyi kazanmış öğrenciler özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlere geldiklerinde barınma kabusu yaşıyor. KYK yurtlarında kalmaya hak kazanan öğrenciler, önceden belirlenen kişi kapasitesinin üzerine çıkarılan odalarda barınmak zorunda kalıyor. Norde 3 kişilik olması gereken odalar 6 kişilk yapılmış. Gençlerin ders çalışma alanları diye bir şey yok. Yatak bulana buna şükret deniliyor” dedi.

ÜNİVERSİTELER ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNUYLA AÇILIYOR

Orhan Sümer, “Üniversitelerin bilim yuvası, eğitim için araştırma yapan merkezler olması gerekirken ne yazık ki bam başka sorunlar ile gündeme geliyorlar. Yeni dönem başlarkenÜniversite öğrencilerinin en büyük sorunu her yıl olduğu gibi ne yazık ki yine yurtlar. Gençler eğitime odaklanmaları gerekirken önce en temel ihtiyaç olan barınma sorununu çözmek durumunda kalıyorlar. Eğer ailelerin ekonomik güzü yoksa bir çok gencin hayalleri ne yazık ki başlamadan bitiyor” dedi.

BARINMA İÇİN SERVET ÖDENECEK

Orhan Sümer, “KYK yurtlarına yerleşemeyen ve durumu olmayan yüz binlerce öğrenci ya eğtimini dondurmak ya da servet ödemek zorunda aklıyor. Para toplayarak tarihin en büyük projesini yapacaklarının sözünü verenler ne yazık ki Gençlerin barınması için yetrli sayıda yurt bina sı yapamıyor. Gençler cemaatlerin, vakıfların insafında işletilen özel yurtlarda barınmaya zorlanıyor. Bir çok ailenin de özellikle büyükşehirlerde ki yurt fiyatlarını karşılayacak gücü yok” dedi.