"Kölelik sistemi devam ettiriliyor!" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Kölelik sistemi devam ettiriliyor!”

Bu haber 11 Aralık 2018 - 18:01 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanı , CHP Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’in soru önergesine verdiği yanıtta ücretli öğretmenlik sistemine devam edileceğini, öğretmen açığının giderilemeyeceğini söylemiş oldu.
YETERSİZ VE UMUTSUZ YANITLAR!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’in öğretmen atamalarına ilişkin verdiği soru önergesi, Selçuk tarafından yanıtlandırıldı. Maksimum aylık 1300 Türk Lirasına çalıştırılan ve çalıştıkları gün sayısına göre ayda en fazla 20 gün sigortalı gösterilen, kölelik düzeni olarak adlandırılan ücretli öğretmenlik sisteminin uygulamadan kaldırılıp kaldırılmayacağını sorgulayan Şevkin’e, “Ücretli öğretmenlerimizin ücretlerinin de iyileştirilmesine ilişkin çalışmalar yapılmaktadır” şeklinde sınırlı ve yetersiz bir yanıt verildi.
UÇURUMU SORGULAMIŞTI!
Şevkin, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın son açıklamasına göre 20 bin öğretmenin atanması başvuru sayısına göre oldukça yetersizdir. Ayrıca toplamda 2 dakika süren mülakat sistemiyle atamaların gerçekleşmesi öğretmen adayları arasında tepkiye yol açmaktadır” demiş ve Türkiye’deki öğretmen açığı ile Şubat ayında atanacak öğretmen sayısındaki uçurumu sorgulamıştı.
SORUN ÇÖZÜLEMEYECEK GİBİ…
, bu sorulara verdiği yanıtla da sorunun çözümünün mümkün olmadığını ifade etmiş oldu. Selçuk, “Öğretmen açığı 97 bin 31’dir. Bakanlığımız eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, Bakanlığımıza kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabilmektedir. Bu kapsamda 2019 yılı Şubat ayında 20 bin öğretmenin atanması planlanmış olup söz konusu bu atamaya ilişkin takvim, Bakanlığımızın internet sayfasından yayınlanmıştır” şeklinde konuştu. Sözleşmeli öğretmen atamalarındaki mülakat usulsüzlüğü iddialarını da geçiştiren Ziya Selçuk, bu soruya da yönetmeliklerle yanıt verdi.
KANAYAN YARA!
CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, yanıtların, atamaların ve uygulamaların yetersizliğine vurgu yaparak, “Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen öğretmen atamaları, yüz binlerce gencimizin geleceğinden endişe etmelerine neden olmaktadır” şeklinde konuştu.