KÖİ Projelerini Tarih,Şirketleri İngiliz Mahkemeleri, Ülkeye Getirenleri Türk Mahkemeleri Yargılayacak | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

KÖİ Projelerini Tarih,Şirketleri İngiliz Mahkemeleri, Ülkeye Getirenleri Türk Mahkemeleri Yargılayacak

Bu haber 17 Mart 2022 - 13:23 'de eklendi ve 140 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kamu-özel ortaklığı ile yapılan projelerin devletin sırtında büyük bir kambur olduğunu söyledi. Bulut, “Kamu-özel ortaklığı ile yapılan projeleri tarih, yapan şirketleri İngiliz mahkemeleri, bu sistemi ülkeye getirenleri ise Türk mahkemeleri yargılayacak” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda kamu-özel ortaklığı ile yapılan devasa projeleri değerlendirdi. Bulut, eski adıyla yap-işlet-devret, bir “fakirin” hayali olmaya başladığı andan itibaren adı kamu-özel-iş birliğine dönen devasa büyüklükteki  projelerin ününün Türkiye’yi aştığını bildirdi.

DEVLETTEN 1 KURUŞ ÇIKMAYACAKTI!

Bütçe olarak bakıldığında Dünyanın 4’üncü, proje bazında bakıldığında ise 1’inci ülke olduğumuzu kaydeden Bulut, projelerin yatırım değerinin Türkiye’de gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 20’sine tekabül eden 160 milyar dolar olduğunu belirtti. Bulut, “Böyle devasa projelerin Sayıştay tarafından denetlenmesi, Meclis sunulması gerekiyor. Devletten bir kuruş çıkmayacağı söylenmesine rağmen çok ciddi oranlarda para hazineden buralara ödenince bu zorunluluk daha da büyüdü.Devletin cebinden 1 kuruş çıkmadan yapılan projeler, hazinenin karşıladığı projeler hâline geldi” dedi.

YÜZDE 98 SAPMA VAR

Kamu-özel ortaklığı ile yapılan Zafer Hava limanı’nı örnek gösteren Bulut, şöyle devam etti: Zafer Hava limanı, 2021 yılını 23 bin yolcuyla 2021’i kapattı. Garanti edilen yolcu sayısına baktığımızda 1 milyon 317 bin.Yani yüzde 98 oranında bir sapma var. Yüzde 10 değil, yüzde 20 değil; yüzde 98 sapma sonucu müteahhitlere ödemeyi hazine yapıyor.

TİCARİ SIR!

Kamu-özel ortaklığında ihalenin nasıl yapıldığının, maliyetinin, sözleşmelerin, AKP milletvekilleri dahil kimse tarafından bilinmediğini belirten Bulut, “Çünkü iktidar hepsi ticari sır diye sorduğumuz soru önergelerine bile cevap vermiyor.Burada önemli kalemlerden bir tanesi de şehir hastaneleri. Geçen yıl bütçe görüşmesinde Sağlık Bakanı bu sistemden vazgeçtiğini söyledi.Sağlık Bakanlığı 2022 bütçesi 116 milyar TL iken 13 tane şehir hastanesine-ayrılan pay yüzde 20’yi buluyor. Bütçenin büyük çoğunluğu bu ticari işletmelere aktarılıyor.

TÜRK MAHKEMELERİ YARGILAYACAK

Saray kendine bir müştemilat kurmuş ve o sarayın içerisinde yandaş müteahhitlere rant kapısı olarak görüyor. Kamu-özel ortaklığı ile yapılan projeleri tarih, yapan şirketleri İngiliz mahkemeleri, bu sistemi ülkeye getirenleri ise Türk mahkemeleri yargılayacak.