KARALAR''BÜYÜKŞEHİRİ AÇIK ARAYLA KAZANDIK'' | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

KARALAR: BÜYÜKŞEHİRİ AÇIK ARAYLA KAZANDIK

Bu haber 04 Nisan 2019 - 14:49 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Karalar, “Büyükşehir Belediyesini ben ve ekibim yöneteceğiz” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen , CHP İl binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıya CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Yüreğir Belediye Başkan Adayı Kamuran Karaca, İyi Partililer katıldı.

Toplantıda konuşma yapan CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, “AK Parti İktidarı seçimleri kaybedince bocalıyor ve saldırgan oluyor.  Biz her türlü saldırı ve olumsuzluklara karşı kararlı ve dirençli bir şekilde çalışacağız” diye konuştu.

BİZ SADECE HAKKANİYETLİ İŞ YAPIYORUZ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar yapmış olduğu konuşmada şunları kaydetti: “Büyükşehir ve Yüreğir belediyelerinin seçim sonuçlarını ve itiraz sürecini değerlendirirken,”Cumhur İttifakı Adana’da 56 bin geçersiz oyun yeniden sayılması için seçim sonuçlarına itiraz etti. Bu oyların tamamı aleyhimize çıksa bile farkı örtmez. Ama mazbatanın gecikmesinin sebebi bu itirazdır. Bu itiraz da usulsüzlükleri örtmek anlamına mı geliyor, onu da bilemiyorum. Ama sonuç değişmeyecekken bu itirazın yapılmasının başka bir anlamı yok diye düşünüyorum. Biz sadece hakkaniyetli iş yapıyoruz. Bu nedenle de halkın temayülünün doğru yansıması için çabalıyoruz. Yüreğir’de de ufak bir problem var. Başvurumuzu yaptık, sonuçları bekliyoruz.”

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ AÇIK ARA FARKLA KAZANDIK”

Bugüne kadar yapılan tüm seçimlerde halkın temayülünün sonuçlarının şeffaf bir şekilde aktarılmadığını da ileri süren Karalar konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Biz ’ni açık ara farkla aldık. İlçelerde ise çok küçük farklarla kazanıyoruz ya da kaybediyoruz gibi görünüyor. Yüreğir’de ise çok az bir oy farkı var. Yaklaşık 3 bin 600 olan oy farkı, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verilerine göre bine kadar düştü. Aslında bu bir takım işlemlerin yapıldığı anlamına geliyor. Orada arkadaşlarımız oyların yeniden sayılmasını talep ettiler. İlçe Seçim Kurulu toplandı ve muhtemelen baskılardan dolayı hakim, oy sayımını iptal etti. Oyların tümünün sayılması gerekiyordu ancak 1. Seçim Bölgesi dışında geçersiz oyların sayılması kararı alındı. Gece saatlerinde ise alelacele sayım kararı iptal edildi. Eğer herhangi bir tereddüt yoksa, fark yeterince büyükse neden bu zorlamalara kalkışılıyor? Dün de gerçekten bir telaş vardı. 17 yıldır bu ülkeyi yönetenlerin hala mağdur edebiyatı yapması, şaşkınlık verici. Herhalde bu bir taktik. Devlet kadrolarında bizim kimsemiz yok. Biz sadece hakkaniyetli iş yapıyoruz. Bu nedenle de halkın temayülünün doğru yansıması için çabalıyoruz.”

CHP’NİN TEK DERDİ, KAZANAN KİMSE HAKKININ VERİLMESİDİR

Karalar, İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği Yüreğir’de tüm sandıkların yeniden sayımı kararının uygulanmasını istediklerini belirtirken, “Barışçıl dil kullanan, tahrik ve tacizde bulunmayan bizlerin amacı kavga etmek değildi. Bundan sonra da böyle davranmak istiyoruz. Yüreğir’de tüm sandıkların yeniden sayılmasını istiyoruz. Çünkü kulağımıza bir sürü şey geliyor. Biz, ne numaralar dönecek diye düşünmekten yorulduk. CHP’nin tek derdi, kazanan kimse hakkının verilmesidir” dedi.

“MAZBATAYI VERDİLER DE BİZ Mİ ALMADIK ?”

Basın mensupları Başkan Karalar’a ‘mazbatanızı ne zaman alacaksınız?’ sorusuna, Karalar, “Mazbatayı verdiler de biz mi almadık?” diye yanıtladı.

Cumhur İttifakı’nın, Büyükşehir Belediye sonuçlarına da itiraz ettiğini belirten Karalar, “Geçersiz oylar 56 bin civarında. Bu oyların tamamı aleyhimize çıksa bile farkı örtmez. Ama mazbatanın gecikmesinin sebebi bu itirazdır. Bu itiraz da usulsüzlükleri örtmek anlamına mı geliyor, onu da bilemiyorum. Ama sonuç değişmeyecekken bu itirazın yapılmasının başka bir anlamı yok diye düşünüyorum” dedi.

BENİM ADIMA KİMSE KONUŞAMAZ, İŞİME KİMSE KARIŞAMAZ

Adana Büyükşehir Belediyesi’ni Zeydan Karlar ve kadrosunun yöneteceğinin altını çizen Karalar, “Benim adıma kimse konuşamaz, işime kimse karışamaz. Biz kim emek harcıyorsa, kim çalışıyorsa siyasal görüşüne bakmaksızın onları koruyacağız. Büyükşehir Belediyesi’nde uzun yıllardır emek vermeden maaş alanları da memleketin sırtında yük olarak bırakmayacağız” diye konuştu. Karalar ayrıca, seçimi kaybeden Hüseyin Sözlü’nün kendisini tebrik etiğini medyadan öğrendiğini ve direkt olarak kendisini aramadığını da sözlerine ekledi.