KADINLARIMIZIN CEHALETTEN KURTULUŞUNUN YILDÖNÜMÜ 5 ARALIK, COŞKU İLE KUTLANDI..! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

KADINLARIMIZIN CEHALETTEN KURTULUŞUNUN YILDÖNÜMÜ 5 ARALIK, COŞKU İLE KUTLANDI..!

Bu haber 09 Aralık 2018 - 18:12 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

İYİ Parti Çukurova İlçe Başkanı , Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 84.Yıl dönümünde Premier Restaurant’ta yemekli toplantı yaptı.

Katılımın yoğun olduğu, il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra, partili partisiz tüm kadınların ilgi gösterdiği toplantıya önemli isimler katıldı. Saygı duruşunun ardından coşkuyla okunan İstiklal Marşı, İYİ Parti’ye olan yoğun ilginin göstergesiydi. Açılış konuşmalarının ardından, İYİ Parti Milletvekilleri M. Metanet Çulhaoğlu ve İsmail Koncuk’un kutlama mesajları okundu. İYİ Parti ilçe başkanı Azime Kocacık, iyi bir Türkiye hayali ile yol’a çıkılmış cesur insanlar, hepiniz hoş geldiniz diyerek yaptığı konuşmada;

“ Bu gün Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının yıldönümü. Bu gün Türk kadınının yeniden doğuşu, cehalete açılan savaşın zafer günü. Savaşta asker, evinde ana, toprağında ırgat, mecliste vekil… İşte Türk kadın’ı. Mustafa Kemak Atatürk 5 aralık 1934 de, kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önünü açtı. 84 yıl önce bu gün Türk kadınının alın yazısı değişti. Bu coğrafyanın kadını asla itilemez. Terbiye edilmek adına dövülemez. Siyasetten, akademik kariyerden, ülke yönetiminden men edilemez, çünkü kadın ana’dır. Adalet’i, adaletsizliği, hukuk’u, şefkat’i, merhametli bir işleyişi sadece bir ana yüreği bilebilir. Çünkü bu toprağın kadını dikeni gül, gül’ü reçel yapar. Toprağa evlatlarını verir de, namahreme el sürmez. Bizler ki, Tomris Hatun’un, Halide Edip’in torunlarıyız” dedi.

İYİ Parti Adana İl Başkan’ı Göktürk Boyvadaoğlu ise son olarak yaptığı konuşmada;

“ Bu gün 5 aralık dünya kadın haklarını koruma günü. 5 aralık 1934 de Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan yasa değişikliği ile kadınlar, seçme ve seçilme hakkına sahip oldular. Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 11 yıl, Romanya’dan 12 yıl, Bulgaristan’dan 13 yıl, Belçika’dan 14 yıl, İsviçre’den de 36 yıl önce ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün sayesinde seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur. Önceleri erkekler’ in nüfusu askerlik için, hayvanlar’ ın nüfusu vergi için sayılırdı. Çilekeş analarımız, varlığımızın sebebi, ailesi için kendini yok sayan kadınlarımız, nüfusta yoklar. Cephe’de yoldaşımız, tarlada çalışanımız, mutfakta aşçımız, yarimiz, yarenimiz, ama nüfusta yoklar! Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınlarımız, insan olarak başlarımızın tac ı. Genel Başkanımız sayın Meral Akşener’ in önderliğinde kurulan İYİ Parti, cesur kadınlarımızın partisidir. Kadın ve erkek olarak insanları ayırmak, kaba kuvvet ile beyinlere, kalplere hükmetmeye çalışmak, ne dinimize, ne tarihimize, ne de insanlığımıza uymaz. Tarihimiz Altun Can Hatun, Tomris Hatun gibi hükümdarlarla doludur. Ve yine kahraman bir Türk kadın’ı genel başkanımız sayın Meral Akşener, haksızlıklara baş kaldıran Türk milletinin anası… İnanıyorum ki Türk milleti her türlü sıkıntıdan İYİ Parti iktidar’ı ile kurtulacak ve biz bu süreçte el ele, gönül gönül’e milletimizin refah’ı için çalışacağız. Bu vesile ile hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.