“Kadınlara, engellilere engel çıkarılıyor” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

“Kadınlara, engellilere engel çıkarılıyor”

Bu haber 18 Şubat 2022 - 10:22 'de eklendi ve 66 views kez görüntülendi.

Dr. Müzeyyen Şevkin, devlet kurumlarında çalışma ya da kurum içi yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında başarılı olan ancak sözlü mülakatlarda büyük haksızlığa uğrayan vatandaşların sesini meclise taşıdı.
Son yıllarda ayyuka çıkan sözlü mülakatların özellikle gençlerin kabusu olduğuna dikkat çeken Dr. Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada liyakatsiz, yandaş atamalara son verilmesi çağrısında bulundu.

“84 PUAN YAZILIYA 66 PUAN SÖZLÜ VERİP ELİYORLAR”
Devlet kurumlarında çalışma ya da kurum içi yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında başarılı olan binlerce vatandaşın sözlü mülakatla karşı karşıya kaldığına işaret eden Dr. Şevkin, “Devlet Demiryollarında daha önce yapılmış yazılı yükselme sınavında 84 puan almış bir çalışana sözlü sınavda 66 puan veriliyor ve eleniyor” diye konuştu.

“60 PUAN YAZILIYA 88 SÖZLÜ PUAN VERİP ATAMA YAPIYORLAR”
Yine aynı kurumun yazılı sınavında 60 puan almış bir çalışana 88 sözlü puanı verilerek görevde yükselmesinin sağlandığına dikkat çeken Dr. Şevkin, “80 yazılı sınavına karşılık 60 sözlü sınavı sonucuyla bir başka aday görevde yükselemiyor. Atamalarda ve kurum içi sınavlarda başarılı olmalarına rağmen kadın çalışanlar tercih edilmiyor” dedi.

“KADINLARA, ENGELLİLERE ENGEL KONULUYOR”
Kadınların, engellilerin ve hem kadın hem engelli olanların ise hak ettikleri göreve gelmesinin neredeyse imkansız hale getirildiğini vurgulayan Dr. Şevkin, “Vatandaşımız hele bir de kadın ve engelliyse hak ettikleri yere ulaşmalarına asla imkân tanınmıyor. Tüm bunların belgeleri bizde saklı. Türkiye’nin her yerinde bu liyakatsiz, yandaş atamalara son verin; hak edenin hakkını verin, hak yemeyin” diye konuştu.