Kadınlar üretip güçlenecek, Adana ve Türkiye büyüyecek… | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Kadınlar üretip güçlenecek, Adana ve Türkiye büyüyecek…

. Bu kapsamda 10- 12 Nisan 2023 tarihinde 3 günlük İSG, Kalite Kontrol, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet eğitimlerinin ikincisini düzenlendi. 

Bu haber 17 Nisan 2023 - 17:05 'de eklendi ve 275 views kez görüntülendi.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası, “Güçlü Kadın Güçlü Adana” mottosuyla eğitim veriyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, TMMOB Makine Mühendisleri Odası iş birliği ile mesleklerde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve sanayide kadın istihdamını artırmak için “Güçlü Kadın Güçlü Adana” Projesi’ne devam ediyor. Bu kapsamda 10- 12 Nisan 2023 tarihinde 3 günlük İSG, Kalite Kontrol, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet eğitimlerinin ikincisini düzenlendi. 

EĞİTİMDEN İSTİHDAMA KADINA DESTEK

Proje kapsamında sanayide kadın istihdamını artırmak amacı ile kadınların üretkenliğini artırabilmek için, eğitimden istihdama her türlü desteğin verilmesi amaçlanmıştır. Sanayideki vasıflı eleman ihtiyaçlarını göz önüne alarak mesleği olmayan, işsiz veya iş bulamadığı için mesleğini yapamayan kadınlara yönelik Adana Büyükşehir Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi İşbirliği ile  ‘‘Ücretsiz Mesleki Sertifikalı Eğitim Programları’’ düzenlenmektedir.  Bu kapsamda 02-04 Ocak 2023 tarihinde eğitimlere katılan ve başarılı olan 15 kadın Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde Vida Kalite Kontrol biriminde istihdam edildi.

10 Nisan 2023 tarihinde Adana Makine Mühendisleri Eğitim Salonu’nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet Eğitimi Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyologu Elif Uras tarafından verildi. Eğitim kapsamında; toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet rolleri, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, kadına yönelik şiddet, şiddetin türleri, şiddetin etkileri ve başvuru mekanizmaları konusunda bilgilendirme yapıldı.

TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ

Eğitimin ikinci gününde İş Sağlığı ve Güvenliği Temel Eğitimi, Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi Eğitim Birim Sorumlusu Makine Mühendisi Arzu Özdal İdem tarafından verildi. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitiminde, yürürlükte olan kanun ve yönetmelikler, devlet, işveren ve işçinin sorumlulukları anlatıldı. Güvenlik kültürü nasıl oluşturulur, iş kazalarının nedenleri, sonuçları ve yaşanan örnekler üzerinden bilgilendirme yapıldı.

EĞİTİMİ TAMAMLAYAN KADINLARIN İSTİHDAMI İÇİN GÖRÜŞMELER YAPILACAK

Eğitimin son gününde Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Makine Mühendisi Selda Şengül tarafından Kalite Kontrol Temel Eğitimi verildi. Eğitimde kalite kontrol yöntemleri, ürün ve ürüne özgü kontrol parametreleri üzerinde duruldu. Uygun ürün ve uygun olmayan ürünlerin ayrıştırılması safhasında %100 kontrol yapılacak olan süreçte müşteri odaklı yaklaşımla kalite kavramının nasıl hayata geçirileceği, ürünler üzerinde kontroller yaptırılarak uygulama örneklerle zenginleştirildi. Böylece istihdam yaratılacak olan kadınlar için oryantasyon sürecinin daha etkin ve verimli geçmesi amacına yönelik çalışma gerçekleştirildi. Eğitimi tamamlayan ve başarılı olan kadınların, firmaların insan kaynakları ile görüştürülerek istihdam edilmelerinde kolaylık sağlanacağı açıklandı.

İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLAR DAYANIŞMAYI SÜRDÜRECEK

Kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, kadın emeğinin değerlendirilmesi, kadınların ekonomik fırsat ve imkanlardan eşit şekilde yararlanması, çalışma hayatına etkin katılımı, çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın çalışmalarına devam edeceğine vurgu yapıldı. Bu kapsamda Adana’da hizmet veren kamu kurum kuruluşları, dernek, STK ve meslek odaları ile iş birliğine devam edildiği kaydedildi.