Kadın Meclis üyeleri, kadın haklarını konuştular | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

İLAÇ SADECE ECZANEDE SATILABİLİR!

Gündem, Sağlık, Siyaset

Kadın Meclis üyeleri, kadın haklarını konuştular

Bu haber 07 Aralık 2022 - 16:28 'de eklendi ve 101 views kez görüntülendi.

5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanındı.

Kadınlar ilk defa 1935 yılında yapılan seçimlerde oy kullandı ve 17 kadın meclise girdi. Türkiye çok partili sisteme 1946 yılında geçti. Türkiye’de erken veya zamanında yapılan seçimlerde, hep siyasi partilerde kadın kotası gündeme geldi. Sosyal demokratta olsa, muhafazakarda olsa, radikalde olsa maalesef kadınlara geçit verilmiyor. Yüreğir Belediyesi Meclis Üyesi Kadınlar, aynı eğitimi aldıkları halde görevlendirmelerde cinsiyet eşitliğinin uygulanmadığı gerçeğini bir kez daha dile getirildi.

 

 

Avrupa’dan önce Türk kadınına seçme seçilme hakkı tanıdı. Türkiye’nin nüfusunun yüzde 50’sini kadınlar teşkil ediyor. Buna rağmen, kadın vali, kadın kaymakam, kadın komiser, kadın müdüre ve kadın başhekim görevlendirmede yüzde bir bile değil.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları konusun da Yüreğir Belediyesi Ak Parti  Meclis Üyelerinden Av.Suna Öğütcan, Av.Aslıhan Yavuz, Emekli Ebe Hemşire Emine Yıldırım ve İyi Parti Yüreğir Belediyesi Meclis Üyesi işletmeci Zeynep Çelik kendi aralarında konuştular.

Kadın kadının kurdu olduğunu, kadınların bazı görevlere talip olmasında, en büyük engelin hemcinslerinin olduğunu, söyleyen Zeynep çelik, “Kadına verilen her görev kadın olduğum için değil ama, o görevi layıkıyla yaptıklarına inancım tam. Bütün vasıflara sahip olmasına rağmen siyasi partilerde kadın kotasında cimri davranılıyor ve özellikle seçmen kadınlarımız, kadınlara destek olmaktan imtina ediyor. Kadın kadını çekiştirirken, elbette kadınlara görev verilmesi göz ardı ediliyor.” dedi.

Yüreğir Belediyesi Meclis Üyesi Suna Öğütcan; “Seçmenin bilinçlenmesi lazım, siyasette seçmenin yarısı kadındır. Kadın seçmenler seçeceklerinin yarısının kadın olmadığı listeye oy vermedikleri zaman kadınlar siyaseten güçlenirler.

Kadınlar ekonomik özgürlüğüne tam kavuştuğunda ve fırsat eşitliği tanındığında iş hayatında da daha başarılı olacaklardır. Bu ülkenin yarısı kadınlar oluşturuyor. Kadın dayanışması olduğunda her şey çok güzel olur” Diye konuştu.

Av.Aslıhan Yavuz ise; “Aynı eğitimleri aldığımız halde, devletin resmi kurumlarında kadın amirleri, yöneticileri, üst düzey bürokratları göremiyoruz, bu bakımdan 5 Aralık Dünya Kadın hHklarını bu açıdan çok önemsiyorum. Kadın çalışma hayatında ve siyasette hak ettiği yerde değil” diye konuştu.

Emine Yıldırım ise; “Kadınlar sadece bir eş, bir anne ve bir abla, bir kardeş’ten çok daha öte. Çalışma hayatında İslam’da en güzel örnek peygamber efendimizin eşi Hz. Hatice buna çok iyi bir örnektir” diye duygularını dile getirdi.