Kaçak Tütün ve Sigara Adana’mızda Alarm Veriyor! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Kaçak Tütün ve Sigara Adana’mızda Alarm Veriyor!

Yükselişe geçen kaçak tütün ticareti, devlet vergi gelirlerini ve dürüst esnafı tehdit etmeye devam ediyor.

Bu haber 26 Haziran 2023 - 15:05 'de eklendi ve 293 views kez görüntülendi.

Kaçak Tütün ve Sigara Adana’mızda Alarm Veriyor!
Yükselişe geçen kaçak tütün ticareti, devlet vergi gelirlerini ve dürüst esnafı tehdit etmeye devam ediyor

Kaçak sigara ve yasa dışı tütün yüzünden geliri düşen esnaf Kurban Bayramı’nın gelişine dahi sevinemez hale geldi. İlimizde artan kaçak ürün ticaretinden uğradığı kayıp nedeniyle ticaretini sürdürmekte zorluk çeken esnaf, yurt çapında kaçak sigara ile mücadelenin hız kazanmasını bekliyor. 200’den fazla yasa dışı açık tütün satıcısı bakkal esnafımızın gelirlerinden çalmaya devam ediyor.

56 Milyon 490 Bin Makaron Yakalanmıştı

Geçtiğimiz ay çıkan haberlere göre Adana’da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekiplerinin, kent genelinde belirlenen adreslere yaptığı baskın ve uygulama noktasında şüpheli araçlarda yaptığı aramalarda, gümrük kaçağı 56 milyon 490 bin makaron, 2 milyon 559 bin 300 doldurulmuş sigara, 7 bin 540 paket sigara, 2 bin 140 kilo tütün ele geçirilmişti. Operasyonlarda gözaltına alınan 24 şüpheli, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilmişti.

Çözümü var

Yasa dışı ürünler; hem içerikleri ve yapım koşulları belli olmadığı için halk sağlığını tehdit ediyor, hem 18 yaşından küçük gençlerin kaçak tütün ürünlerine kolaylıkla erişmesine neden oluyor. Aynı zamanda devletimizi yıllık yaklaşık 70 milyar dolar vergi kaybına uğratıyor. “Tütüncü” levhası altında yasa dışı satış noktalarının denetlenmesi ve gerekli yasal yaptırımların hayata geçmesi çok büyük önem taşıyor. Hapis cezasının caydırıcılığı ve kolluk kuvvetlerinin yoğun çalışmaları ile ilimiz bu büyük beladan kurtulacaktır.