Kabadayı hakim meclis gündeminde! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Kabadayı hakim meclis gündeminde!

Bu haber 05 Aralık 2018 - 16:00 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, ’nde yaşanan çirkin olayı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

04.12.2018 Salı günü Adana Adliyesi 1 Nolu Ek Hizmet Binası’nda üzücü bir olay yaşandığını vurgulayan Dr. Şevkin, meclise sunduğu soru önergesiyle Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Hakimler Savcılar Kurulu’nu göreve çağırdı.

Yargının üç kurucu unsurundan biri olan avukatlara yönelik çirkin bir saldırı gerçekleştiğini, üstelik bu saldırının Adana 8. Aile Mahkemesi Hakimi H.T. tarafından vücut bulduğunu dile getiren Dr. Şevkin,  Adana Barosu’na kayıtlı avukatlardan Fatma Ece Türkmenoğlu ve Volkan Hüseyin Ertem’e yönelik fiziki ve sözlü saldırılar gerekçesiyle Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

1-    Adana Barosu avukatlarına yönelik –tutanak altına alınan- saldırıdan haberdar mısınız?

2-    Aile kurum’unun kutsallığı da göz önüne alınarak Aile Mahkemesi’nde hakimlik yapan H.T.’nin tehdit içeren fiziki ve sözlü saldırılarının arkasında yatan gerçek nedir?

3-    Hakimler Savcılar Kurulu’nun (HSK) kabadayılık yapan hakimle ilgili bir tasarrufu olacak mıdır?

4-    Adana Adliyesi’ndeki olay da göz önüne alınarak savunma makamı olan avukatlık mesleğinin itibarının zedelenmemesi adına Bakanlığınızın herhangi bir çalışması veya girişimi var mıdır?

5-    Hakimler Savcılar Kurulu, Adana’da yaşanan olayın yanı sıra adı geçen hakim hakkında bir yargı mensubuna yakışmayan tavır ve davranışlar nedeniyle soruşturma açacak mıdır?