İSMAİL KONCUK; ÇİFTÇİLER İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

İSMAİL KONCUK; ÇİFTÇİLER İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Bu haber 05 Eylül 2018 - 10:44 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

İYİ PARTİ ADANA MİLLETVEKİLİ İSMAİL KONCUK; ÇİFTÇİLER İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

İYİ PARTİ ADANA MİLLETVEKİLİ İSMAİL KONCUK; ÇİFTÇİLER İÇİN SORU

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, çiftçi ve nakliyecilere mazot desteği ayrıca narenciye üreticilerinin  sorunlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi vererek yazılı sordu.

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği soru önergesinde; Ülkemizde çiftçilik yapmak her geçen gün zorlaşmakta köylerimizin nüfusu hızla azalmaktadır.Bir Tarım şehri olan Çukurova gibi mümbit topraklarda kurulmuş,Adana’da dahi köylerde yaşayan vatandaşlarımızın oranı yüzde 12’ler seviyesine düşmüştür.Bu gidişle süreç içerisinde çiftçilik yapacak istekli insan bulmakta zorlanacağız.Mazot gübre ilaç vb. ihtiyaçların fiyatı dövize bağlı hızla artarken,çiftçilerimizin ürettiği ürünlerin fiyatı adeta yerinde saymakta,yapılan desteklemeler artık yeterli gelmemektedir Bu şartlar altında; Bir çok defa her seçim öncesinde dile getirilen,çiftçiye mazot desteği ile ilgili Hükümetinizce bir çalışma bulunmak tamıdır? Çalışma yoksa bir çalışma başlatılması düşünülmekte midir? Lüks yatlara mazot indirimli olarak verilirken,çiftçilerimize yüzde 50 daha ucuz mazot vermenin,üretime katkı sağlayacağına,çiftçilerimizin motivasyonlarının artacağına dair Hükümetinizin kanaati nedir?

 

Adana’da 850 bin hektar alanda narenciye üretimi yapılmaktadır.Bu yıl Akdeniz sineği zararlısı sebebiyle narenciye üreticisi,bahçelerini defalarca ilaçlamak zorunda kalmış, buna bağlı olarak üretim maliyeti artmıştır.Hal böyle iken Ağustos ayı sonuna gelmemize rağmen bir çok narenciye üreticisi kesime gelmiş limonlarına müşteri bulmakta zorlanmaktadır. Kesimi geciken bazı limon türleri dalında şişmiş durumdadır. Narenciye üreticisinin elinden tutulmaması durumunda,ciddi ekonomik problemler yaşayacakları açıktır.Hükümetiniz narenciye üreticilerinin problemlerinden haberdar mıdır?Haberdar ise ne gibi tedbirler almayı düşünmektesiniz?

Sadece Kamyonu bulunan bir çok nakliyeci geçimini sağlamakta zorlanmakta,yaptıkları işten neredeyse hiç kar edememektedir.Mersin’den Gaziantep’e yük taşıyan bir nakliyeci,masraflar çıktığında sadece150 TL kaldığını,bununda amortismanı dahi karşılamadığını söylenşlmektedir.Mazot fiyatlarının hızla artmasına karşılık,bir çok küçük nakliyeci iş bulmakta zorlanmakta.İş Bulanlar ise çok küçük karlarla taşıma yapmak zorunda kalmaktadır. Bir tek kamyonu olan nakliyecilere mazot desteği sağlamak için Hükümetinizce bir çalışma bulunmakta mıdır