"İNTİBAK YASASINI" Ne Zaman Çıkaracaksınız! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“İNTİBAK YASASINI” Ne Zaman Çıkaracaksınız!

Bu haber 14 Ocak 2019 - 19:18 'de eklendi ve 31 views kez görüntülendi.

İYİ Parti Milletvekili İsmail KONCUK, 2000’den önce emekli olanlarla,2000’den sonrası emekli olanların mağduriyeti gidermek için “intibak yasasını” ne zaman çıkaracaksınız? Diyerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek soru önergesi verdi.

            KONCUK, Emeklilerimiz arasındaki gelir adaletsizlikleri giderilmesi için,5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılacak değişiklikle herkesin hak ettiği aylığı alacağı ve eşitsizliklerin ortadan kalkacağı bir düzenleme yapılmalı.

            2008’de yapılan reformla Emekli Sandığı, ve BAĞ-KUR; (SGK) çatısı altında birleştirildi, emeklilik sistemi ve ücretlendirme yöntemleri ise maalesef değişmedi. KONCUK, Farklı tarihlerde aynı prim günü ve aynı kazançla emekli oldukları için maaşları arasında fark olan emekliler için, 2019 yılında yapılan zam aynı oranda olmuştur. Anayasanın eşitlik ilkesi dikkate alınarak hakların korunması için bu soru önergesini hazırladım demiştir.