“İhracatı değil ithalatı kısıtlayın” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“İhracatı değil ithalatı kısıtlayın”

“Artık yanlışlara son verin, üretime ve üreticiye destek olun”

Bu haber 28 Temmuz 2023 - 15:06 'de eklendi ve 88 views kez görüntülendi.

Ayhan Barut’tan ihracat kısıtlaması ve ithalat kararına tepki

“Artık yanlışlara son verin, üretime ve üreticiye destek olun”

“İhracatı değil ithalatı kısıtlayın”

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, ihracatı kayda bağlı mallar listesinde yer alan nohut ve kırmızı mercimekte ihracat kısıtlamasına ve Polonya’dan sığır eti ithalatı kararına sert tepki gösterdi. Türkiye’nin üretmeden hiçbir sorunu aşamayacağını bildiren Barut, “Tarımsal üretimi ve üreticiyi desteklemek yerine ihracatı kısıtlayarak darbe vuruyorlar. Akıl almaz yanlışlara artık son verin, ihracatı değil ithalatı kısıtlayın” dedi.

“ARTIK KLASİK TAKTİKLERİ OLDU”

Nohut ve kırmızı mercimekte ihracatın kısıtlanması ve Polonya’dan taze karkas sığır eti ithalatıyla ilgili düşüncelerini paylaşan Ayhan Barut, AKP’nin yanlış ekonomi politikaları sonucu gıdada yüksek enflasyonla birlikte artan fiyatlara göstermelik çözümler aradığını söyledi. Görece artan tarımsal ürün fiyatlarının AKP’nin ihracat yasağı ve sıfır gümrük vergili ithalat uygulamalarıyla düşürülmeye çalışıldığını aktaran Barut, “Artık bu taktik AKP’nin geleneksel, klasik taktik uygulaması oldu. Sürekli bunu yaparak farklı sonuç elde edeceklerini sanıyorlar ama her defasında acı gerçekler yüzlerine çarpıyor ama akıllanmıyorlar bir türlü. Böyle yaparak doğruyu bulamayız” diye konuştu.

“KARAR GERİ ALINSIN”

Tarım ve hayvancılıkta yaşanan tüm sorunların üretim ve üreticiyi desteklemekle çözüm bulacağına vurgu yapan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Artık herkes biliyor ki gıdada arz güvenliğini sağlamanın, halkın güvenli gıdaya erişmesinin yolu üretiyice ve tarımsal üretime destek olmaktan geçiyor. Dünyada net olan gerçeklerden birisi de budur, tarımda da sanayide de üretmek zorundayız. İthalat sevdalısı AKP iktidarı ise bu gerçekleri görmezden geliyor, tarımda yanlış üstüne yanlış yapmaya devam ediyor.
Aynı taktikle farklı sonuç almaya çalışsalar da onlar bile görüyor, tarımda ihracata yasak getirip tümüyle ithalata dönerek sorunlar çözülmüyor. Tarımda çiftçinin üretim maliyetlerini düşürün, üretime ve üreticiye destek verin. İhracatı değil ithalatı kısıtlayın. AKP iktidarı neden olduğu krizin faturasını halka ödetmeye çalışmaktan vazgeçsin. İktidarı ihracat kısıtlaması kararını geri almaya çağırıyoruz.”