Gürer: "Yeni sistem sorun üretiyor.." | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Gürer: “Yeni sistem sorun üretiyor..”

Bu haber 26 Ocak 2019 - 12:41 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çiftlik’te ilçe pazarını ziyaret ederek, pazarcı esnafı ve vatandaşların sorunlarını dinledi.  Gürer, İşsizliğin ve yoksulluğun arttığı ülkemizde insanların pazar alışverişini bile yapmakta zorlanır  duruma geldiğini  söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilçe belde ve köy ziyaretleri kapsamında, Niğde’nin Çiftlik ilçesini ziyaret etti.

VATANDAŞLARDAN GÜRER’E BÜYÜK İLGİ 

Merkez ilçe Başkanı Kâmil Davarcı, Çiftlik İçe Başkanı Levent Öcal ve Çiftlik Belediye Başkan Adayı Ramazan Taş ile ilçe pazarını gezen Ömer Fethi Gürer, pazarcı esnafı ve vatandaşların büyük ilgisiyle karşılandı.

ÇARŞI VE PAZAR YANGIN YERİNE DÖNDÜ. 

Sebze ve meyve fiyatlarındaki büyük artışın etiketlere yansıdığını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Girdi maliyetlerinin artması, ürünü de olumsuz etkiliyor. Son bir yıl içinde üreticinin maliyeti yüzde 50’den fazla oranda arttı. Bu doğal olarak çarşı ve pazara yansıyor.2019 yılında üretici desteklenmezse, girdiler düşmezse daha çok maliyet daha yüksek ücretle üretim ve sonucunda tüketiciye daha pahalı ürün olarak yansıyacak” dedi.

İNSANLAR EVİNE EKMEK GÖTÜRMEKTE ZORLANIYOR

Sadece üreticilerin girdi maliyetleri değil, enflasyon ve buna paralel olarak da işsizliğin arttığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, bu olumsuzlukların üst üste konulmasıyla ortaya çok vahim bir tablonun çıktığını ifade etti. Gürer, “Bu vahim tablonun bir örneğini bugün Çiftlik ilçe pazarında görüyoruz. İnsanlar en temel ihtiyaçlarını sağlamakta zorlanıyorlar. Birkaç kilo ürün alan yarım kilo ürün alır olmuş, İhtiyaçlarını kısmaya başlamışlar. Pazar alışverişi yapmakta zorlanıyorlar. En uygun fiyat için tüm tezgâhları gezdiklerini söylüyorlar. Bu gidiş tane ile alıma kadar bizi düşürecek diye dert yanıyorlar. Elektrik faturası da ayrıca çok dertlendikleri başlıca sorunlardan ”diye konuştu.

AKP, SÖZDE YERLİ UYGULAMADA İTHALCİ

AKP’nin iktidara geldiğinden beri kamu fabrikalarını, limanları, işletmeleri satarak tükettiğini, tarım ve hayvancılıkta yanlış politikalar ile ülkeyi bu noktaya getirdiğini kaydeden CHP Niğde Milletvekili Gürer, “Fabrikalar satıldı, ülkemizin tüm kazanımları özelleştirildi. Enflasyon fırladı, işsizlik arttı. Vatandaşın cebi boşaldı. Tarım politikaları her bakan ile değişti. Çiftçiyi üreticiyi destekleyip bilimsel tarım yapmak yerine ithale yöneldiler. Yabancı ülke çiftçisi zengin edilirken yerli çiftçi yok edildi. Köyler boşaldı. Üretimden uzaklaştık. AKP  iktidarının yanlış politikalarının bedelini  vatandaş ödüyor.  AKP Genel Başkanı konuşmalarında sorun yok gibi gösterse de vatandaş yaşadığına bakıyor. Çarşı pazar yangın yeri. Bu yanlış yönetim ve sistemden  ne kadar erken dönülürse ülkemizin geleceği için o kadar faydalı olur. Cumhurbaşkanlığı sistemi sorunları artırdı. Tek adam yönetimi fayda sağlamadı. Sorunları katladı. Yeni sistem sorun üretiyor” şeklinde konuştu.

TARIM VE HAYVANCILIĞI BİTİRDİLER, KÖYLER BOŞALIYOR 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, beraberindeki heyetle Çiftlik ilçe merkezinde esnaf ziyareti yaptı, kahvehanelerde vatandaşlarla bir araya geldi. Artan enflasyon ve ekonomik krizin getirdiği olumsuzluklara değinen Gürer, iktidarın yanlış tarım politikasının, tarım ve hayvancılığı bitirdiğini bu nedenle köylerin boşaldığını söyledi. Köyden kente göçün artığını anlatan Gürer, kent merkezinde iş bulamayanların ise düşük ücretle karın tokluğuna çalışmak zorunda kaldığını ifade ederek, “AKP’nin, köylüye, çiftçiye, esnafa, memura, yaptığı yanlış uygulamalar sorunları artırıyor” diye konuştu.

VATANDAŞIN SORUNUNU GÜNDEME GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİM 

Vatandaşlar ise CHP Niğde milletvekili Gürer’e her kesimin sorunlarını gündeme taşıdığı için teşekkür ettiler. Gürer, “Bizim bir ayağımız halkımızın arasında. Sizlerin sorunlarını bizzat sizin ağızından dinleyerek, TBMM’de bu sorunları gündeme getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gürer, Çiftlik ilçe merkezindeki ziyaretlerinin ardından ilçeye bağlı Divarlı ve Bozköy beldelerini de ziyaret ederek, çiftçilerin ve belde halkının sorunlarını dinledi.