Gürer; "Niğde Havaalanı sözü yine 'Hava'da kaldı" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Gürer; “Niğde Havaalanı sözü yine ‘Hava’da kaldı”

Bu haber 01 Eylül 2018 - 10:25 'de eklendi ve 50 views kez görüntülendi.

Gürer; “ sözü yine  ‘Hava’da kaldı”

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 16 yılda defalarca kez vaat edilmesine rağmen, tek bir çivi dahi çakılmayan Niğde Havaalanını, bir önceki Yasama Döneminde olduğu gibi 27. Dönemde de Meclis gündemine getirdi. 

Gürer’in konuyla ilgili yazılı soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Niğde Havaalanının 2018 yılı yatırım programında yer almadığını belirtti. “Ne zaman yapılacak?” sorusuna da net bir tarih veremedi.

TBMM’de yeni dönemin yazılı soru önergelerine ilk yanıt Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’dan geldi. Turan’ın soru önergelerine ilk yanıt verdiği milletvekili ise önceki dönemin soru önergesi rekorunu kıran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer oldu.

CHP Milletvekili Gürer, yeni dönemde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın ocak ayında geldiği Niğde’de kente havaalanı yapılması sözü verdiğini anımsattı.

Gürer, Niğde havaalanı için 50 bin TL gibi cüzi bir rakamın bütçeye ayrıldığını belirterek, “Binalı Yıldırım, 2 kez Ulaştırma Bakanı, 2 kez de Başbakan olarak yaptığı açıklamalarda toplamda Niğde’ye 4 kez havaalanı sözünü vermişti” hatırlatmasında bulundu.

Niğde’ye havaalanı yapılmasının düşünülüp düşünülmediğini sorun Gürer, yazılı soru önergesinde “Havaalanı yapılacaksa tarih netleşmiş midir?” şeklindeki sorunun da yanıtlanmasını istedi.

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Mehmet Cahit Turan, “Bakanlığımız 2018 yılı Yatırım Programı Etüt-Proje İşleri kapsamında 2018E030250 Proje No’su ile yer alan Niğde Havalimanı Fizibilite Etüt Projesi (KOP) işi tamamlanmış olup, havalimanının önümüzdeki yılların yatırım programına alınabilmesi için gerekli çalışmalara başlanılmıştır” açıklamasında bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, temeli 1996 yılında atılan Niğde havaalanının aradan 22 yıl geçmesine rağmen halen yapılmadığını belirterek, “Özellikle AKP iktidarında, Niğde havaalanı konusu hükümet mensupları tarafından sürekli istismar edildi. AKP’li bakanlar, başbakanlar ve hatta cumhurbaşkanı, her seçim döneminde geldikleri Niğde’de kente havaalanı yapılması sözü verdi ama bu sözler hep lafta kaldı. Son olarak 13 Ocak 2018’de Niğde’ye gelen dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, AKP Niğde İl Başkanlığının kongresinde yaptığı konuşmada da Niğde’ye havaalanı sözü vermişti. Öyle anlaşılıyor ki Binali Yıldırım’ın bu sözü de boş çıktı. Sadece fizibilite raporu için 50 bin TL ayrıldı. Yeni sistemin bakanı Mehmet Cahit Turan havaalanının 2018 yılı bütçesinde olmadığını belirtiyor ve net bir tarih veremiyor. Bu da Niğde’ye kısa dönemde havaalanı yapılmayacağını gösteriyor” diye konuştu.