Gürer: “İntibak düzenlemesi mutlaka yapılmalı” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP ADANA SİVAS DAVASI BASIN BÜLTENİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ADANA HAYVAN BAKIMEVİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

SEYHAN’I GELECEĞE HAZIRLIYOR

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Gürer: “İntibak düzenlemesi mutlaka yapılmalı”

Bu haber 16 Kasım 2022 - 22:42 'de eklendi ve 112 views kez görüntülendi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için bir düzenleme yapılacak olmasıın yeterli olmadığını, aylık bağlama oranını yüzde 75'ten yüzde 30'a düşüren AKP iktidarının bu oranı yeniden yüzde 75'e çıkarması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu'nda söz olarak EYT, aylık bağlama katsayısı ve intibak düzenlemesi beklentileriyle ilgili değerlendirmede bulundu.
EMEKLİNİN GASP EDİLEN HAKLARI İADE EDİLMELİ
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP'nin ülkemizde emekli olmayı da emekli yaşamayı da sorunlu hale getirdiğini belirterek, “İktidar 20 yıl sonra emeklilikte yaşa takılanlar için bir düzenleme yapacağını duyurdu. Emeklilikte yaşa takılanların, prim gün sayısını dolduranların gasp edilen haklarının iadesi tek yol ve çözümdür” dedi.
AYLIK BAĞLAMA ORANI İDEN YÜZDE 75'E ÇIKARILMALI
AKP iktidarının 2008 yılında getirdiği bir düzenleme ile emeklilerin aylık bağlama oranlarının yüzde 75'ten yüzde 30'a düşürüldüğünü ve o tarihten itibaren emekli olanların maaşlarının adeta kuşa dönüştüğünü anlatan Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Emeklilikte yaşa takılanların hakkı verilirken mutlaka emekli maaş katsayısı da yükseltilmelidir, emekli katsayısı hesabı yüzde 75 düzeyine tekrar taşınmalıdır” önerisinde bulundu.
İNTİBAK DÜZENLEMESİ ŞART
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ayrıca, emeklilerin intibak düzenlemesi beklentilerinin olduğuna da dikkat çekerek, “ Mutlak suretle emeklilere intibak düzenlemesi yapılmalı, en düşük emekli aylığı düzeyine taşınmalıdır. Emeklilerin yaşadığı sorunlara iktidar duyarlı olmalıdır” şeklinde konuştu.