Gürer: “İnfaz koruma memurları güvenlik hizmetleri sınıfına dahil edilmeli” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Gürer: “İnfaz koruma memurları güvenlik  hizmetleri sınıfına dahil edilmeli”

Bu haber 14 Aralık 2022 - 18:22 'de eklendi ve 255 views kez görüntülendi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, infaz koruma memurlarının ‘güvenlik hizmeti sınıfına dahil edilmesi için’ Kanun Teklifi hazırladı. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde, İnfaz koruma memurlarının, suç işlemiş kişilerin cezalarının uygulandığı cezaevlerinde çalışan, hükümlülerle bire bir ilgilenen ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olan kişiler olduğuna dikkat çekti.

ÇALIŞMA ŞARTLARI AĞIR

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, hükümle bireylerin, topluma tekrar uyum sürecinin hızlandırılması adına çeşitli faaliyetlerde bulunmalarına yardımcı olan infaz koruma memurlarının, çalışma ortamları ve şartlarının hem fiziki hem ruhsal yıpranmalarının hızlanmasına neden olan birçok olumsuzluğun yaşanmasına elverişli olduğuna dikkat çekti.

HAK KAYBI YAŞIYORLAR

İnfaz koruma memurlarının çalışma şartları ve üstlendikleri sorumluluklar son derece ağır olduğuna da vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İnfaz koruma memurları zor şartlar altında görevlerini icra ederken sayıları da her geçen gün artmaktadır. Sözleşmeli ve kadrolu olarak istihdam edilen ceza infaz memurlarının çalışma koşullarına bakıldığında emniyet hizmetleri sınıfında görev alan kamu personelleriyle benzerlik göstermesine karşın diğer emniyet mensuplarıyla aynı sınıfta yer almamaları ve bundan kaynaklı olarak yaşadıkları hak kayıpları öncelikli sorunları arasında yer almaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, cezaevlerinde iç güvenliği sağlamakla görevli olan infaz koruma memurlarının, ana odağı güvenlik olan bir işi icra etmelerine rağmen güvenlik hizmetleri sınıfında yer alamamasındaki tezata değindi.

Gürer, kadroları genel idari hizmetler sınıfı içinde bulunan infaz koruma memurlarının Yaşanan bu adaletsiz durumun ortadan kaldırılması için infaz koruma memur kadrolarının güvenlik hizmetleri sınıfına dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

 

GÜRER’İN 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA 

DEĞİLŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1 – 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36’ncı maddesinin birinci fıkrasının VII – EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI bendinin altında yer alan tanım, aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bu sınıf, özel kanunlarına göre infaz koruma memuru, çarşı ve mahalle bekçisi, polis, komiser muavini, komiser, başkomiser emniyet müfettişi, polis müfettişi, emniyet amiri, emniyet müdürü ve emniyet müdürü sıfatını kazanmış emniyet mensubu memurları kapsar.”

MADDE 2 –Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.