Gürer: “Hayvancılıkta gidişat kötü” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP ADANA SİVAS DAVASI BASIN BÜLTENİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ADANA HAYVAN BAKIMEVİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

SEYHAN’I GELECEĞE HAZIRLIYOR

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Gürer: “Hayvancılıkta gidişat kötü”

Bu haber 25 Aralık 2022 - 15:47 'de eklendi ve 181 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ankara'da bir hayvan çiftliğini ziyaret ederek, süt inekçiliğinde yaşanan sorunlara dikkat çekti.

BAKANLIK YEM FİYATLARINI DÜŞÜRMEYİ AKLINA GETİREMEDİ 

Süt ineklerinin yoğun olarak kesime gönderilmesinin arttığı son 2 yıldan bu yana hayvancılıkta sorunları yaşanacağını, ete ev süte erişimde sorunların olabileceğini sürekli gündeme getirdiklerini anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2 yıldır çağırıda bulunduk. 1 milyona yakın süt eneği kesime gitti, ama ne yazık ki Tarım ve Orman Bakanlığı hem fiyatlarının düşürülmesine aklına getiremedi” diye konuştu.

DÜVELERİN KESİME GİTMESİ 3 TANE YAVRUNUN DA KESİLMESİ ANLAMINA GELİYOR 

Süt ineklerinden sonra damızlık hayvanların yanı sıra düvelerin de kesime gönderildiğine dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Düvenin kesime gitmesi demek, en az 3 tane yavrunun de kesime gitmesi demektir. Bu durum hayvancılıkta sıkıntıları katlayacak, sorunları daha da artıracak. Türkiye ette de ithale yönelmek zorunda kalacak” dedi.

ET FİYATLARININ DÜŞÜK GİBİ GÖRÜNMESİNİN NEDENİ…

Et açığı oluştuğu için Türkiye'nin Bosna-Hersek'ten lop et getirmeye kalktığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Et fiyatları düşük gibi görünüyor. Bunun nedeni, düvelerin kesime gitmesi, süt ineklerinin kesime gitmesidir. Önümüzdeki süreçte ette de sıkıntılar artacaktır” şeklinde konuştu.

SÜT ÜRETİMİ DÜŞTÜ 

TÜİK verilerine göre sütte üretimin ciddi oranda düştüğüne dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sütte üretim düştüyse de süt inekleri kesime gönderildiği için et fiyatları ucuz gibi kaldı. Ama onların da kesim süreci sona erdiğinden sıkıntılara artacak” öngörüsünde bulundu.

1 LİTRE SÜTLE 1 BUÇUK KİLOGRAM YEM ALINABİLMELİ 

Yetkilileri yem fiyatlarına müdahale etmeye davet eden , en azından 1 litre süte karşılık 1 buçuk kilogram yem alınmasının önünün açılması gerektiğine değindi.

ET VE SÜTTE SORUN ARTAR

Ö.Fethi Gürer, açıklamasında yem fiyatlarının düşürülmesi ve 1 litre sütle 1 buçuk kilogram yem alınabilmesinin önü açılmaz ise süt ineklerinden sonra düvelerin de kesime gitmeye devam edeceğini, bu durumun Türkiye'de ciddi anlamda hem süt hem de et konusunda sorun yaşatabileceğine vurgu yaptı.