Gürer: “Hayvan aşıları ücretsiz yapılmalı” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Hukuk dünyasına 14 avukat katıldı

Genel, Gündem, Yerel Haberler

İsmail Koncuk basın açıklaması

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

“Kıyma bile 300 lira”

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Gürer: “Hayvan aşıları ücretsiz yapılmalı”

Bu haber 22 Ekim 2022 - 18:09 'de eklendi ve 213 views kez görüntülendi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlarla bir araya gelerek, sektörde yaşanan sorunları ile yetiştiricilerin öneri ve taleplerini dinledi. 

Girdi maliyetlerindeki artış ve yanlış tarım politikaları nedeniyle hayvancılığın giderek zorlaştığına dikkat çeken  Ömer Fethi Gürer, hayvancılıkla ilgili sorunların çözülmesi ve çiftçi refahını artıracak düzenlemelerin sağlanması halinde, et ve süt fiyatlar artacağını söyledi.

Gürer, “TÜİK, ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı, Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,9; Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,5 azaldığını açıkladı. Gidiş iyi gidiş değil” dedi.

 

AŞI ÜCRETİ ALINIYOR 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e yaşadıkları sorunları anlatan Emin Özyüce isimli yetiştirici, hayvan hastalıklarıyla ilgili aşının ücretiz olduğu söylenmesine rağmen büyükbaş hayvan aşı için ödeme yaptıklarını belirtti.

AŞI PARALARI NEREYE GİDİYOR?

Bakanlık tarafından aşıların ücretsiz olduğu söylenmesine rağmen şap, brusella ve çiçek hastalıkları için hayvanlara uygulanan aşıların her biri için veterinere yüksek miktarda ödeme yaptıklarını anlatan Emin Özyüce, “Bakanlık ücretsiz olduğunu açıklamasına rağmen veteriner ücret talebinde bulunuyor. 300 hayvanı olan bir yetiştirici yaklaşık 200 bin lira aşı parası ödüyor. Bu paraların nereye gittiğini bilmiyoruz” dedi.

SİGORTA PRİMİMİZİ BİLE ÖDEYEMİYORUZ 

Hayvancılıktan para kazanamadıklarını belirten Mehmet Şen isimli yetiştirici ise kendi BAĞ-KUR primlerini bile ödeyemez duruma geldiklerini ifade etti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise hayvancılıkta yem ve ahır bakımının önemli masraflar arasında olduğunu ifade ederek, “Hayvanların hastalanmaması için aşı yapılması gerekiyor. Yönetmeliğe göre hayvan aşılarının ücretiz olduğu ifade ediliyor ama gelip hayvan sahiplerini dinlediğimizde durumun öyle olmadığının, aşının da ücret karşılığı yapıldığını görüyoruz” dedi.

BUZAĞI ÖLÜMLERİ SORUNU HALEN ÇÖZÜLEMEDİ 

Hayvancılığın en önemli sorunlarının başında hayvan hastalıkları ve buzağı ölümlerinin geldiğine dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde buzağı ölümleri sorunu çözülemediği için her yıl ciddi miktarda hayvan kaybı oluyor. Zamansız kesimler de hayvan varlığının azılmasına neden oluyor” dedi.

PRİM ÖDEYENLERNİ SAYISI 1 BUÇUK MİLYONDAN 400 BİNE DÜŞTÜ 

Hayvancılık yapanların önemli bir kısmının BAĞ-KUR primini bile ödeyemez duruma geldiğini aktaran Gürer, “Sigorta primleri yükseldikçe, çiftçiler yapanlar primi ödemekte zorlanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine baktığımızda önceki yıllarda 1 buçuk milyon olan çiftçi pirimi ödeyenlerin sayısının bu gün 400 bine düştüğünü görüyoruz” diye konuştu.

TARIMSAL ÜRETİMDE İTHALATÇI KAFAYA TESLİM OLMAMALIYIZ 

Hayvancılıkla ilgili sorunların çözülmesi ve çiftçi refahının sağlanması için desteklemelerin yapılması gerektiğine dikkat çeken Ömer Fethi  Gürer, bu konularda düzenleme yapılmaması halinde ülkemizin tarımsal üretimde ithalatçı bir kafaya teslim olacağını vurguladı.

ÇİFTÇİYE, ÜRETİCİYE, YETİŞTİRİCİYE DESTEK ŞART 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçiye destek olunursa, besiciler de süt inekçiliği yapanlar da hayvanlarına bakar ve Türkiye kalkınır; et ve süt fiyatları düşer. Önemli olan besicilik ve süt inekçiliği yapanlara gerekli desteklerin sağlanmasıdır” şeklinde konuştu.