Gürer: "GDO'lu ürünler, tüm dünyanın ortak sorunudur" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Gürer: “GDO’lu ürünler, tüm dünyanın ortak sorunudur”

Bu haber 15 Eylül 2018 - 13:48 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

CHP Niğde Milletvekili ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türkiye Delegasyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, TÜRKPA’nın Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlediği ‘çevre ve doğal kaynaklar ile sosyal ve kültürel’ konularda düzenlediği toplantılara katılmak üzere bu ülkeye gitti. 

 

TÜRKPA Çevre ve Doğal Kaynaklar Daimi Komisyonu ve Sosyal, Kültürel ve İnsanı Konular Daimi Komisyonu’nun 13 Eylül’de Türk Dünyası Sinema Günlerinin, açışıyla başlayan toplantıları, gerçekleştirilecek farklı etkinliklerle birlikte 15 Eylül’e kadar devam edecek.

 

GÜRER, BİŞKEK’TE…

 

Türk dili ve lehçelerini konuşan ülkeler  TÜRKPA’nın Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’teki toplantıları, Çevre ve Doğal Kaynaklar Daimi Komisyonu ve Sosyal, Kültürel ve İnsani Konular Daimi Komisyonu üyelerinin katılımıyla başladı. 

 

TÜRKPA HEYETİ, TÜRK DÜNYASI SİNEMA GÜNLERİNİN AÇILIŞINA KATILDI 

 

Çevre ve Doğal Kaynaklar Daimi Komisyonunda CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve AK Parti milletvekili Recep Şeker, Sosyal Kültürel ve İnsani Konular Daimi Komisyonundan ise AK Parti Milletvekili Mustafa Cancay ve HDP Milletvekili Hüda Kaya’nın Türkiye’yi temsil ettiği heyeti Bişkek’te Türkiye Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat karşıladı. TÜRKPA Delegasyon üyelerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, yönetmenler Salih Kaptanoğlu ve İsmail Fidan’ın da yer aldığı heyet, Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret ettikten sonra, Türk Dünyası Sinema Günleri etkinliğinin açılış programına katıldı. Türkiye’den “Ayla” ve “Buğday” isimli filmlerin katıldığı Türk Dünyası Sinema Günü etkinliğinin açılış programında katılımcılara Kırgız sinemasında örnekler de sunuldu. 

 

MANAS ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET 

 

TÜRKPA Delegasyon üyelerinden oluşan heyet Kırgızistan’ın Manas Üniversitesi’ni de ziyaret etti. Rektör vekili tarafından Manas Üniversitesi’ni anlatan kapsamlı bir sunumun yapıldığı ziyarette bir konuşma yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türk dili konuşan ülkeler arasındaki ilişkilerin önemine değindi. Üniversite’nin Türkiye’den gelen güçlü bir eğitim merkezi olduğu yönündeki gözlemlerini katılımcılara aktaran Gürer, bu sürecin başarıyla devam etmesini diledi. Heyette yer alan diğer üyeler de üniversitelerin daha da gelişmesi için yapılması gerekenler üzerinde görüşlerini açıkladı. 

ÇEVRE VE DOĞAL KAYNAKLAR KOMİSYONUNUN RAPORU 

 

Bu arada Bişkek’te TÜRKPA’nın gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında, Çevre ve Doğal Kaynaklar Komisyonu’nca “Genetiği değiştirilmiş organizmalar ve bunların yayılmasının etkileri ile katı atık yönetimine yönelik mevzuat ve uygulamaları” konusundaki raporu görüşüldü. 

 

İNSANLIK ADINA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA

 

TÜRKPA Çevre ve Doğal Kaynaklar Daimi Komisyonunda Türkiye’yi temsil eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, komisyonun hazırladığı rapor üzerinde önemli değerlendirmelerde bulundu. Gürer, genetiği değirilmiş organizmalarla (GDO) elde edile ürünlerin ve katı atıkların dünyanın en önemli sorunları arasında yer aldığını vurguladı. Gürer, bu konuda yapılan çalışmaların insanlığın geleceği adına da büyük önem taşıdığını belirtti. 

 

GDO, DENGESİZ BİLEŞİMLER YARATIYOR

 

GDO’lu ürünlerin, genetik yapısı genetik mühendislerince veya tnsgenik teknoloji kullanarak laboratuarlarda değiştirilen bitki-hayvan mikroorganizma veya başka organizmalar olduğuna dikkat çeken Gürer, doğada mevcut olmayan geleneksel kök salma yöntemleriyle yetişmeyen bitki ve hayvan bakteri ve virüs genlerinin dengesiz bileşimler yarattığına vurgu yaptı.

 

İNSANLIK İÇİN TEHLİKELİ 

 

CHP Niğde Milletvekili ve TÜRKPA Türkiye Delegasyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, GDO’lu ürünlerin insan ve hayvan salığına olduğu kadar çevreye olan etkisinin de tüm dünyada tartışılan bur konu olduğuna işaret ederek, “Bu ürünlerle ilgili yapılan araştırmalarda tehlikeli olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, Türkiye’de olduğu gibi pek çok ülkede bu ürünler yasaklanmıştır. TÜRKPA ülkelerinin de ortak yaklaşımı bu yöndedir” diye konuştu. 

 

KATI ATIKLARIN BERTARAFI 

 

Gürer, katı atıkların bertaraf edilmesinin önemine de dikkat çekerek, bu konunun tüm dünya ve yaşanabilir bir çevre için dikkat edilmesi, üzerinde çalışılması ve çözüm yollarının mutlaka bulunması gereken bir sorun olduğunu belirtti. 

 

CHP Milletvekili Gürer, TÜRKPA Çevre ve Doğal Kaynaklar Daimi Komisyonunun bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi. 

 

Bilindiği gibi, Türk dili ve lehçelerini konuşan altı Türk ülkesinin devlet başkanları ve üst düzey yetkililerinin katıldığı bir zirve olan TÜRKPA, endi bünyesinde kurduğu çeşitli komisyonlarla, hem Türk dili kullanan ülkeler hem de tüm dünyanın yaşadığı sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yürütüyor. 

 

TÜRKPA’da Türkiye, Azerbaycan,  Kazakistan, Kırgızistan,ve Türkmenistan’dan temsilciler yer alıyor. 

 

KIRGIZİSTAN MECLİS BAŞKANI ZİYARET 

 

Heyet Kırgızistan Meclis Başkanını da ziyaret etti. Heyet üyelerinin tek tek söz aldığı ziyarette, ülkeler arası dostluk ilişkilerine değinen Ömer Fethi Gürer, çok yararlı toplantılar gerçekleştiğini ve Kardeş Kırgızistan’da hiç yabancılık çekmediklerini ifade edip programın düzenlenmesinde katkılarından dolayı teşekkür etti. Gürer’inde    yer aldığı heyet  Kırgızistan Kütüphanesi, Müzesi, Şehitlik, Bişkek Atatürk Parkı ve Ünlü Kırgız Edebiyatçısı Cengiz Aytmatov’un mezarını ziyaret etti.