Gürer: "CHP, Cumhuriyet'in teminatı, yarınlarımızın garantisidir" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Gürer: “CHP, Cumhuriyet’in teminatı, yarınlarımızın garantisidir”

Bu haber 11 Eylül 2018 - 21:13 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.

Gürer: “CHP, Cumhuriyet’in teminatı, yarınlarımızın garantisidir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP’nin 95. Kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, cumhuriyetin teminatı ve halkın yarınlarının garantisi olduğunu söyledi. 

CHP’nin 9 Eylül 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, yurtseverler, şehit aileleri, gaziler ile beraber işgalcilere kaşı durarak ülkeyi vatan kılanlar tarafından kurulduğunu belirten Gürer, “Cumhuriyet Halk Partisi, laik cumhuriyeti sonuna kadar savunan, sosyal demokrasinin bütün evrensel ilkelerini benimseyen, haktan, adaletten, hukuktan yana olanların partisi olması özelliği iledir ki, Cumhuriyet Halk Partisi varlığını sürdürdükçe Türkiye Cumhuriyeti var olacak, Türkiye Cumhuriyeti var oldukça da  Cumhuriyet Halk Partisi varlığını sürdürecektir” dedi.

CHP’nin 95. Kuruluş yıldönümüne, kurucu değerlerini yaşatarak ve sahiplenerek geldiğini anlatan Gürer, partinin tarihsel süreciyle ilgili hatırlatmada bulundu. Gürer, Atatürk tarafından ülkenin ilk siyasi partisi olarak kurulan Halk Fıkrası’nın başına 1924 yılında ‘Cumhuriyet’ sözcüğünün eklendiğini, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldığını anımsattı. 

Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik olmak üzere 4 temel ilkeyi benimseyen CHP’nin daha sonra Devletçilik ve Devrimcilik ilkelerini de eklediğini ifade eden Gürer, bu ilkelerin partinin amblemine de yansıtılarak “Altı Ok” simgesinin benimsendiğini kaydetti. 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan CHP’nin 1923-1950 yılları arasına aralıksız iktidarda kaldığını ve bu süre içinde ülkeye binlerce eser kazandırdığını, Atatürk’ün önderliğinde üreten bir Türkiye’nin doğmasının sağlandığını belirtti. 

Atatürk’ün vefatının ardından 26 Aralık 1938’de genel başkanlığa seçilen İsmet İnönü’nün 33 yıl bu görevi sürdürdüğünü hatırlatan Gürer, daha sonra sırasıyla Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık koltuğuna oturduğunu ifade etti. 

Ömer Fethi Gürer,  CHP’nin Cumhuriyetin teminatı ve halkın yarınlarının garantisi olduğunu, Atatürk ilke ve inkılaplarının yılmaz savunucusu, bugünün emekçisi ve çağdaş yarınların mimarı olduğunu belirtti. 

Cumhuriyetin kurucusu olan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’in mensubu olmaktan onur duyduğunu ifade eden Gürer, “CHP’nin 95. Kuruluş yıldönümünü kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları olmak üzere partimizin kurulmasında, yaşamasında emeği geçen tüm partililerimizi saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.