Genel Sekreter Halisçelik ÇGC’de | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Genel Sekreter Halisçelik ÇGC’de

Cafer Esendemir ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Ergül Halisçelik, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Bu haber 10 Eylül 2023 - 14:59 'de eklendi ve 239 views kez görüntülendi.

Halisçelik, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin

mali durumunu ve projelerini anlattı

 

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek Başkan Cafer Esendemir ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Ergül Halisçelik, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergül Halisçelik, 2019 yılında Zeydan Karalar’ın görevi devraldığında, Adana Büyükşehir Belediyesi’nde maaşların dört ay ödenemediğini ve 4,5 milyarlık bir borç stoğu bulunduğunu, gelirin yaklaşık 4 kat borcu olduğunu, en kötü fotoğrafı da Başkan Zeydan Karalar’ın makam odasının haczedilmesiyle verdiğini kaydetti.

Bu fotoğrafı tersine çevirirken kamu hizmetlerinden şehri mahrum bırakmamak gerektiğini, bu aşamada mali disiplin başlattıklarının altını çizen Halisçelik, “Mali disiplin içinde mevcut geliri artırmak ve yeni gelirler yaratmak var, gereksiz giderleri azaltmak var, şatafattan uzak olmak var, kiralama yerine satın alma var, açık ihaleyle küçük alımlar yapacağınıza toptan alım yaparak maliyeti düşürmek var. En önemlisi de merkezinde verimlilik artışı var. Yani aynı işi daha ucuza yapmak ya da aynı parayla daha çok iş yapmak.” dedi.

Şu anki geldikleri noktada 10 milyarlık bütçe yapabildiklerini, son iki yıldır da bütçe fazlası verdiklerini kaydeden Halisçelik, belediyeyi devraldıkları dönemde döviz cinsinden 750 milyon dolarlık borcun bugün 200 milyon doların altına indiğini anımsattı. 30 belediye arasında döviz riski en az olan belediye haline geldiklerini ifade eden Halisçelik, metrodan kaynaklı döviz borcunun sadece 1,5 milyon dolarlık 2 taksiti kaldığına dikkat çekti. Halisçelik, Hazine’ye kalan borcun 800 milyon lira düzeyinde indiğini, kamu borçlarını 2032 yılına kadar yaydıklarını, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından aldıkları değerlendirmelere göre ise büyükşehir belediyeleri arasında en yüksek kredi notu alanlar arasında olmayı başardıklarını bildirdi.

Belediyelerin rutin hizmetlerinin yanında büyük projeleri ile de var olması gerektiğini kaydeden Halisçelik, mali durumu düzelttikten sonra Adana’nın ulaşım sorununa kökten çözüm bulmak amacıyla yaptıkları projeleri hayata geçirmek için gerekli adımları atmaya başladıklarını kaydetti. Hafif raylı sistemin ikinci etabının dört yıldır onay beklediğini kaydeden Ergül Halisçelik, bu konunun siyasete kurban gittiğini, tüm sivil toplum örgütlerinin Adana’nın sorunlarının çözümü noktasında baskı unsuru oluşturması gerektiğini ifade etti. Adana’nın ulaşım ana planında iki yıl boyunca 2050 vizyonuyla hazırlandıklarını dile getiren Halisçelik, “Planlarımızı kentin tüm paydaşları ile birlikte yaptık. Adana’da 2050 yılında nüfusun ne olacağı, trafikteki araç sayısı, yeni sanayi alanlarından OSB’lere ve çevre illerdeki gelişmelerin Adana’ya etkisine varıncaya kadar tüm etkenleri göz önüne aldık. Sağlık sektörü, eğitim sektörü, okullar nerede açılacak gibi konuları üniversiteler, kamu kurum kuruluşlarının görüşleri çerçevesinde şekillendirdik. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, plana yazdığımız 6 tramvay hattından 5’ini onayladı. Planımız ağustos ayındaki Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçti” diye konuştu.

Adana Ulaşım Ana Planı’nda 2025-2027 yılları için 3 adet, 2030-2035 yılları için 2 adet olmak üzere 5 adet tramvay hattı bulunduğunu anımsatan Halisçelik, Öğretmenler Bulvarı Tramvay Hattı’nın 8,3 km., Otogardan Organize Sanayi Bölgesi’ne giden Turhan Cemal Beriker Bulvarı-Girne Bulvarı Tramvay Hattı’nın 36,5 km., Bülent Angın Bulvarı-Baraj Yolu Caddesi Tramvay Hattı’nın 5,2 km., Kozan Caddesi Tramvay Hattı’nın 9,8 km., olduğunu; Adana Ulaşım Ana Planı içerisinde yer alan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce onaylanan Turgut Özal Bulvarı Tramvay Hattı’nın bir kısmının öz kaynaklarla bir kısmının da kredi ile tamamlanacağını bildirdi. Halisçelik, Turgut Özal Bulvarı Tramvay Hattı’nın Medline Hastanesi’ nden başlayıp, doğu-batı aksında Turgut Özal Bulvarı boyunca devam ederek sırasıyla; Süleyman Demirel/Türkmenbaşı, Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Parkı, Doğal Park, Şehitler Bulvarı, Uğur Mumcu Bulvarı, Gökkuşağı, Polis Evi, Aksagaz, iller Bankası ve Adnan Menderes’ten geçerek Şehir Hastanesi’nde sonlanacağını, 10 kilometrelik hattın 14 istasyon olarak tasarlandığını dile getirdi.

Hattın açılması planlanan 2025 yılında günlük 280 bin yolcunun taşınmasının beklendiğini kaydeden Halisçelik, Turgut Özal Bulvarı Tramvay Hattı’nın ilk yatırım maliyetinin 65 milyon760 bin 600 dolar olarak öngörüldüğünü dile getirdi.

2022 yılı içerisinde 4 büyük kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s, JCR, Standard & Poor’s, Fitch Ratings tarafından yapılan değerlendirmeye göre, gerek Türkiye gerekse Büyükşehir Belediyeleri arasında en yüksek kredi notu alan belediyelerden biri olmayı başardıklarını kaydeden Halisçelik, “Aldığımız kredi notlarının da katkısıyla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 3 yıl geri ödemesiz, 12 yıl vadeli 62,9 milyon avroluk kredi verilebilmesi için karşılıklı görüşmeler başlatılmış ve süreç olumlu bir şekilde ilerlemektedir.” dedi.

Ülkemizde 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından Dünya Bankası’nın yeniden inşa için destek vereceğini, İlbank aracılığıyla finanse edilecek çalışma için Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 22, Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (ASKİ) 16 adet proje önerisi olduğunu, toplam 38 projenin maliyeti için 284 milyon 564 bin $ finansmana ihtiyaç duyulduğunu anımsattı. Halisçelik, Projeler maliyetine göre sıralandığında ise en yüksek tutarın 30 milyon dolarla Elektrikli Otobüs-Şarj istasyonu ve Bileşenleri Projesi’ne ait olduğunu, en düşük tutarlı projenin ise 184 bin 570 ile Yeni Yolların Açılması ve Bağlantı Yollarının İyileştirilmesi Projesi olduğunu kaydederek, Adana Büyükşehir Belediyesi olarak bu projelerinin çok büyük oranda kabul göreceğine inandıklarını belirtti.

Ziyaretten dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden ÇGC Başkanı Cafer Esendemir de; Adana’nın çok önemli sorunları bulunduğunu, ülkemizin büyük metropellerinden biri olmasına rağmen geçmişten günümüze kadar süregelen çok ciddi problemleri bulunduğunu, yoğun göç aldığını belirterek, “Kronikleşen sorunların üstesinden kalkabilmek çok önemli. Ekonomik kriz ayrıca handikap. STK’lar, seçilmiş ve atanmışların yanı sıra toplum olarak da elbirliği içerisinde hareket ederek, yaşadığımız kenti daha yaşanabilir hale getirmek için herkese önemli görevler düşüyor. Bu kent için taşın altına elini koyan kim olursa olsun destek vermek gerektiği düşüncesindeyim. Adana basını olarak her kesime eşit mesafedeyiz. Üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diye konuştu.

Ziyarete; Başkan Cafer Esendemir’in yanı sıra Başkanvekili Sefa Saygıdeğer, Genel Sekreter Yasemin Atasoy, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Özke, Mali Sekreter Süreyya Uri, Yönetim Kurulu Üyeleri Mutlu Mete, Çetin Ulucan, Recep Şenyurt ile Hürriyet Gazetesi Bölge Temsilcisi Erdal Fernergiz de katıldı.