"GAZETECİLERİN MAAŞLARINI DEVLET ÖDESİN" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“GAZETECİLERİN MAAŞLARINI DEVLET ÖDESİN”

Bu haber 16 Nisan 2020 - 12:46 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, korona virüsü salgını dolayısıyla basının zor bir dönemden geçtiğini belirterek salgın bitene kadar medya kuruluşlarından telefon, elektrik, internet ücretin alınmamasını ve çalışanların SGK primleri ile maaşlarının bir kısmının devlet tarafından karşılanmasını istedi.

Sümer, TBMM’de yaptığı konuşmada kamuoyunun böyledönemlerde doğru ve güvenilir kaynaklardan haber almaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu ve bunun temel haklardan biri olduğunu belirtti.

Özveriyle çalışan basın mensuplarına teşekkür etmenin ötesinde dışında onlar için bir şeyler yapmak durumunda olduklarını kaydeden Sümer, “Gazete tirajları giderek düşüyor, reklamlar yok denilecek kadar az, icra iflas ve ihalelerin durdurulması gazetelerin en önemli gelir kaynağı olan Basın İlan gelirlerini de neredeyse yok etti” dedi.

Sümer, yerel basının durumu daha da kötü olduğunu ifade ederek seçim bölgesi Adana’da olduğu gibi birçok kentte gazetelerin haftanın 3 günü çıkmaya başladığına dikkat çekti.

LÜTFEN GAZETE ALALIM

Yaşananların gazeteciler için büyük bir işsizlik dalgası anlamına geldiğini söyleyen Sümer şöyle devam etti:

“Basınımızı ve gazetecileri bu durumda bırakmayalım. En azından bu süreç bitene kadar medya kuruluşları için telefon, elektrik, internet gibi hizmetlerden ücret alınmasın.

Çalışanların SGK primleri ve maaşlarının bir kısmı makul bir süre devlet tarafından karşılansın.

Vatandaşlarımıza da çağrı yapıyorum: Lütfen gazete alarak Türk basınına sahip çıkalım.”