Fahiş zam ve yüksek vergi var, refah yok” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Fahiş zam ve yüksek vergi var, refah yok”

Ayhan Barut, fahiş zamlara, yüksek vergi artışlarına ve emeklilere refah payı verilmemesine sert tepki gösterdi.

Bu haber 07 Temmuz 2023 - 12:20 'de eklendi ve 195 views kez görüntülendi.

Ayhan Barut, fahiş zamlara, yüksek vergi artışlarına ve emeklilere refah payı verilmemesine sert tepki gösterdi

“Fahiş zam ve yüksek vergi var, refah yok”

“AKP iktidarı halkı yedi bitirdi”

“AKP halka zam, vergi ve açlık dayatıyor”

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, fahiş zamlara, yüksek vergi artışlarına ve emeklilere refah payı verilmemesine sert tepki gösterdi. AKP’nin kamu emekçilerine ve asgari ücretlilere yaptığı artışı zam, vergi ve harçlarla geri aldığını aktaran Barut, “Neden oldukları ekonomik krizin faturasını halka çıkaranlar bedel ödeyecek” dedi.

“EMEKLİLERE REFAH YOK”

Hayatını çalışarak ülkesi ve halkına adayan emeklilerin maaşlarına yapılan zam artışını eleştiren Ayhan Barut, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 19,77 oranında zam, memur emeklilerine 17,55 oranında zam yapılacağı açıklandı anca emekli ve memur zammının belli olmasına rağmen refah payı ile ilgili bir düzenleme yapılmadı. Gerçekte en az yüzde 50 zam alması gereken emekliler sahte istatistikler yüzünden düşük zam aldı. Refah payıyla ilgili ‘Komisyonlarda bu konuyu ele alacağız, düzeltme olacak’ deseler de ortada somut bir adım yok. Memurların alacağı yüzde 17,55 zammın üzerine 8 bin 77 TL seyyanen zam verildi ama seyyanen zam emeklilere yok. Halkı olduğu gibi emeklilerimizi de yüksek enflasyon ve fahiş zamlara ezdirenlere boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

“İNSANCA YAŞAM İSTİYORUZ”

AKP iktidarının Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni (MTV) iki kez alma kararından sonra hemen KDV, ÖTV ve harçlarla ilgili fahiş artışlara gittiğini bildiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“AKP zam, zulüm, açlık, yoksulluk, işsizlik, sefalet ve rezalet demektir. Neden oldukları ekonomik krizin bedelini seçim biter bitmez halka yüklemeye başladılar. Bakın seçim bitti, boş keseden atıp tuttukları vaatler boşa düştü. Asgari ücretliyi, emekliyi, emekçiyi perişan ettiler, maaşlar kuşa döndü. Şimdi yetmedi fahiş vergi ve harç artışlarına giriştiler. Yiye yiye doymak bilmediler. KDV’yi arttır, ÖTV’yi arttır, harçları arttır ama emekli ve emekçinin hakkını gözeten yok. İktidar sürekli söz vermesine rağmen kamuda çalışan emekçilerin, hayatını çalışmakla geçiren emeklilerin haklarını ve maaşlarını iyileştirmiyor, yüksek enflasyon, artan döviz kurları ve fahiş zamlarla emekçilerin yaşamını çekilmez hale getirip duruyor. Biz herkes için insanca yaşam istiyoruz.”