Erken değil, derhal seçim istiyoruz. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Erken değil, derhal seçim istiyoruz.

Bu haber 10 Ocak 2022 - 11:12 'de eklendi ve 51 views kez görüntülendi.

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu iğneden ipliğe her şeye zam yapan iktidara ateş püskürdü ve yazılı basın açıklaması yaparak gündemi değerlendirdi.

“Ak Parti İktidarı tarafından her yeni güne yeni bir zam haberi ile uyandırılan vatandaşımız, ekonomik krizin ağır yükü ve faturalar altında ezilirken, açıklanan asgari ücret zamları daha yılın son akşamında eriyip gitti. Enflasyon rakamlarına yansımaması için tam yılbaşı gecesi yapılan açıklama ile elektrikte yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda artışa imza attı. Yetmedi, konutlarda kullanılan doğalgaza da yüzde 25 oranında zam yapılırken, elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgazın satış fiyatı yüzde 15, sanayide kullanılan doğalgazın fiyatı ise yüzde 50 arttı.Asgari ücretteki artıştan hemen sonra başlayan zam yağmurları sonucu çalışanlarımızın maaşları daha eline geçmeden pula dönmüş oldu. Ak Partinin İktidara geldiği 2002’de ülkenin enflasyonu yüzde 29,7 idi. İşsizlik yüzde 9,8 civarındaydı, Kamunun iç ve dış borç toplamı ise 283 milyar TL idi. Şimdi bakıldığında ülkemizi bir karış ileriye götüremedikleri gibi20 yılın bile çok gerisine gitmişiz. Ama bu iktidar her platformda bağıra çağıra sayemizde ülke çağ atladı diyebiliyor ya pes doğrusu. TÜİK’in internet sitesinden aldığımız verilere göre, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 79,89, aylık yüzde 19,08 arttı.Yani mallar daha firmadan çıkmadan yüzde 80 zam yemiş oldu.Alt sektörlere baktığımızda durum tam bir felaket. Kok ve rafine petrol ürünleri yüzde 161,88, ham petrol ve doğal gaz yüzde 138,51, ana metaller yüzde 130,91 ile en fazla artan sektörler olmuş. Ülkede üretici fiyatları yüzde 80 artmışsa bunun tüketiciye yansıması iktidarın dediği gibi yüzde 36 olabilir mi? Allah aşkına. Vatandaşına para vermemek için yapılmış bu oyunları milletimiz yer mi?

20 Aralık 2021’de dolar kuru tarihi rekoru kırmış ve 18 TL’yi geçmişti. Aynı akşam kamunun piyasaya müdahalesiyle dolar kuru 10 TL seviyelerine kadar gerilemiş ve 12-13 TL bandına oturmuştu. Dolar 18 TL iken benzinin litre fiyatı 11.6 TL idi. Dolar kuru 13 TL civarında işlem görürken benzinin litre fiyatı 12.99 TL oldu. Motorinin litre fiyatı da 20 Aralık’ta 11.46 TL iken, 4 Ocak itibarıyla bu rakam 12.80 TL oldu. Kurdaki bu gerileme ile hükümet herkese indirim çağrısı yaparken, aynı durumu akaryakıt için kendisi uygulamadı, olan yine vatandaşımıza oldu. Ne yazık ki; Ekonomi cahili bu iktidardan da başka bir şey beklenemez.

Bununla bitmedi tabii.Köprü ve otoyollara, tapu ve harçlara, pasaport harçlarına, motorlu taşıtlar vergisine, trafik cezalarına, TÜVTÜRK muayeneücretine, noter ücretlerine, icra başvuru ücretine, ehliyet ücretlerine, emlak vergisine, alkollü içkilere, tütün, altın hariç yıllık %34,89, zam yaptılar.

Milletimize eziyetleri bunlarla da bitmedi. Elektrik Üretim A.Ş. Aralık 2021’de görevli tedarik firmalarına elektriğin kilovatsaatini 23 Lira 76 kuruşa satıyordu. Yapılan yüzde 34.07 zamla içinde bulunduğumuz Ocak ayında fiyatını 31 Lira 86 kuruşa yükselttiler. Elektrik Üretim Anonim Şirketi, günde 5 kilovatsaatten fazla tüketen yurttaşlarımız için fiyatı 91.56 kuruştan 206 kuruşa yükseltti. Bu yapılan zamdan, yani devlet payını aldıktan sonra devasa bir miktar para beş büyük yandaş firmalara kalmaktadır.Örnek verecek olursak; Aralık 2021’de 200 TL’lik elektrik tüketen vatandaşımız, aynı miktarı Ocak 2022’de de tüketince faturası 450 TL’ye yükselecek. Fazladan faturaya yansıyan 250 TL’nin86.75 TL’sini devlet,163.25 TL’sini ise dağıtım firmaları (yandaşlar) alacak.

Zam Furyasında milletimizin yediği somun ekmeği de unutmadılar. Toprak Mahsulleri Ofisi piyasayı regüle etmek için sattığı ekmeklik buğday fiyatına yüzde 23, arpa fiyatına ise yüzde 24 zam yaptı. Gelen zamlara yüksek tondan itiraz etmemiz ve Genel Başkanımız Meral Akşener’in “Vatandaşa ekmeği bile yakında 6 TL’ye yedireceksiniz,bunları milletimiz hak etmemektedir, yazıktır, günahtır” demesinden sonra sadece TMO’nun zamlarını geri aldılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye İhracatçılar Merkezi’nde 225 milyar dolarlık ihracat rakamını bir zafer olarak anlattı. Ama bu ihracat yapılırken ne kadar ithalat yapıldığını söylemedi.

Onu da büyük milletimize biz söyleyelim: Tam 271 milyar dolar. Dış ticaret açığımız ise eksi 45,9 milyar dolar oldu. Rakamın anlattığı şu;Üretmedenher şeyi ithal eden bir ülkede ne enflasyon ne de kur düşer.

Ama kimse karamsarlığa kapılmasın.Ülkemizin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur.İYİ Parti olarak biz hazırız, iktidara geldiğimizdesorunların hepsini biz çözeceğiz ve milletimizin sırtına yüklenen bu kamburlardan yine biz kurtaracağız.

Bunu için erken değil, derhal seçim istiyoruz. AZ KALDI…”