“En düşük evlilik masrafı 400 bin liraya ulaştı” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“En düşük evlilik masrafı 400 bin liraya ulaştı”

Ayhan Barut, evlilik maliyetindeki fahiş artışa karşı çözüm için Meclis’i göreve çağırdı.

Bu haber 24 Temmuz 2023 - 14:05 'de eklendi ve 113 views kez görüntülendi.

“Evlilik masrafları katlanıyor, iktidar seyrediyor”
“En düşük evlilik masrafı 400 bin liraya ulaştı”

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, artan enflasyon, yükselen döviz kurları ve fahiş zamlar nedeniyle Türkiye’de insanların artık evlenemez hale geldiğini söyledi. Ülkede en düşük evlilik masrafının 400 bin liraya ulaştığına işaret eden Barut, “Evlilik masrafları katlanıyor, iktidar seyrediyor. Düğünde takılacak altınlardan ev kiralarına, beyaz eşya masraflarından düğün salonu ücretlerine kadar her şey fahiş oranda zamlandığı için insanlarımız evlenemiyor, borç harç içinde evlense bile geçinemiyor” diyerek çözüm için Meclis’e Araştırma Önergesi sundu.

“MASRAFLAR ARTIYOR, HAYALLER ÖTELENİYOR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunduğu önergenin detaylarını paylaşan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Ülkemizde artan enflasyon, ekonomik kriz, işsizlik ve fahiş fiyat artışları gençlerin ve insanlarımızın evlenmesinin önündeki en büyük engellerden birisi olmuştur. Ülkemizdeki ekonomik kriz ve fiyat artışlarının evlenmek isteyen vatandaşlarımıza olumsuz etkileri büyümüş gençlerimizin gelecek kaygısının yanı sıra aile olma isteklerine de büyük oranda darbe vurmuştur. Evlenmek gelecek kurmak isteyen gençlerimiz gerek düğün masraflarının artışı gerekse hayat pahalılığından dolayı bu hayallerini ertelemek zorunda kalmışlardır” diye konuştu.

“MALİYETLER 4 KAT ARTTI”

Türkiye’de düğün masraflarının sürekli katlanarak arttığına dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Geçen yıl 100 bin TL olan evlilik masrafları bu yıl en az 400 bin TL’ye ulaşmış durumda. Sadece evlenmek isteyen çiftleri değil talebin azalması nedeniyle esnafı da büyük sıkıntıya sürüklemiştir. Burada her iki taraf için de içinden çıkılması zor bir durum oluşmuştur. Evlenip ev kurmak isteyenler geçen sene 10 bin liraya kadar mobilya düğün paketleri alabiliyorken bu yıl ortalama mobilya fiyatları 120 bin TL’yi, beyaz eşyaların ortalama fiyatı da en düşük etiketli ürünler tercih edilse bile toplam 60 bin TL’yi buluyor. Konut kiraları ise Türkiye genelinde yüzde 200-300 oranında artış gösteriyor. Diğer taraftan altının gram fiyatı 2022 temmuz ayında 1000 TL lira civarındayken şu anda 1700 lira bandını geçmiş durumdadır. Bu kara tablo göz önüne alındığında ortalama bir vatandaşın bu fiyatların altından kalkması çok zor görünmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere ‘erken evlenme’ ve en az ‘üç çocuk yapma’ tavsiyesi sunduğu bir zeminde, evlilik kurumu üzerinden yapılan harcamalar dikkate alınarak ülkemizdeki ekonomik kriz ve fiyat artışlarının evlenmek isteyen vatandaşlarımıza olumsuz etkilerinin araştırılıp çözüm üretilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istiyoruz.”