Ekonomik Krizin Tek Kazananı 5’li Çete | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Ekonomik Krizin Tek Kazananı 5’li Çete

Bu haber 16 Aralık 2021 - 11:06 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, asgari ücret dolar karşısında yarı yarıya erirken, vatandaşın mutfağında tencere kaynamazken ekonomik kriz ortamında kazananın Saray müteahhitleri olduğunu söyledi. Bulut, “Yap İşlet Devret Modeli projelerinde döviz kuru üzerinden iktidarla sözleşme imzalayan 5’li çete krizin tek kazananı oldu. Doların her arttığında halk biraz daha yoksullaşırken, 3 kuruş tasarruf için ekmek kuyruklarına girerken, Saray’ın torpillileri servetine servet kattı” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonomik kriz, enflasyon ve döviz kurundaki önlenemez yükselişle birlikte asgari ücretin, açlık sınırının çok altında kaldığını kaydetti. Bulut, “Vatandaşın alım gücü azaldı; işsizlik, yoksulluk, ödenemeyen borçlar arttı.  Her gün yeni bir zam haberine uyanıyoruz. Fiyatı artmayantek bir ürün yok. Dolar rekor üstüne rekor kırıyor; iğneden ipliğe her şeye zam geliyor; maaşlar her dakika her saniye eriyor.  Sene başında 384 dolar olan asgari ücret artan döviz kurları nedeniyle 193 dolara kadar düştü. Neredeyse yarı yarıya erimiş durumda” ifadelerini kullandı.

ŞEHİR HASTANELERİNE 21.5 MİLYAR TL

Yap İşlet Devret Modeli ile döviz kuru üzerinden, iktidarla sözleşme imzalayan 5’li çetenin krizin kazananı olduğunu söyleyen Bulut, şöyle devam etti:

“Yap İşlet Devret Modeli ile Hazine garantili projeler yapan müteahhitler servetine servet kattı.  Yap İşlet Devret Modeli ile yapılan şehir hastanelerine 2022 yılı bütçesinden yaklaşık 21.5 milyar TL ödenecek. bütçesinden “Hastanelerin Hizmet Alımı Suretiyle Sunduğu Hizmetler” başlığı altında 7 milyar 473 milyon TL; “Şehir Hastaneleri Yatırımlarının Kullanım Bedeli” başlığı altında da 14 milyar 91 milyon 904 bin TL ödenecek.

GEÇMEDİĞİMİZ YOLLARA 20 MİLYAR TL

Vatandaş geçmese bile geçiş garantisi verilen yollar, köprüler, uçmasa bile yolcu garantisi verilen havaalanları için bu yıl bütçeden 20 milyar 378 milyon TL ödenecek. Geçiş garantili yol, köprü ve havaalanları ile hastaneler için 2022 bütçesinden ayrılan para toplam 42,5 milyar TL. 2023 ve 2024 yıllarında öngörülen rakamlar da devasa boyutta. Bütçe, TBMM’ye sunulurken dolar kuru 9 lira 36 kuruştu. 2021 için ortalama dolar kuru tahmini 8 lira 30 kuruş; 2022 için ortalama dolar kur tahmini de 9 lira 27 kuruştu. Şu anda dolar kuru 14 lira 70 kuruş. Bütçe, Meclis Genel Kurulu’ndan geçmeden kadük oldu. Bu bütçe ödenekleriyle yılı tamamlamak mümkün olmadığından ek bütçe çıkarılması gerekiyor. Ek bütçe kalemlerinde 5’li çeteye aktarılan paraların döviz kuruna bağlı olarak daha da artacağını göreceğiz. Yanidolar kuru arttıkça fatura daha da kabaracak, yeni acı reçeteler çıkacak.

HANİ MİLLETİN CEBİNDEN 1 KURUŞ ÇIKMIYORDU?

Vatandaş evine ekmek götüremezken, halkın vergileri iliğimizi sömüren Yap İşlet Devret Modeli ile yapılan köprülere, otoyollara, şehir hastanelerine akıtılıyor. 25 yıl boyunca halkın vergileri yandaşların ceplerine hortumlanıyor. Her yıl artan bütçe açıkları, bütçedeki faiz ödemelerinin yükü de vatandaşın sırtına yükleniyor.  ‘Milletin cebinden bir kuruş çıkmıyor’ denilen garantili yol ve hastanelerin sözleşmeleri TBMM’ye ticari sır gerekçesiyle açıklanmıyor.”