Ekonomik kriz sebebiyle nakliyeci esnaf ve firmalarımızın Banka ödemelerinde, ÖTV, KDV, trafik sigortası, MTV ve HGS ile ilgili yaşadıkları Sorunları | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Ekonomik kriz sebebiyle nakliyeci esnaf ve firmalarımızın Banka ödemelerinde, ÖTV, KDV, trafik sigortası, MTV ve HGS ile ilgili yaşadıkları Sorunları

Bu haber 09 Aralık 2018 - 13:00 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.

Ekonomik kriz sebebiyle nakliyeci esnaf ve firmalarımızın

Banka ödemelerinde, ÖTV, KDV, trafik sigortası, MTV ve HGS ile ilgili yaşadıkları

Sorunları 28.11.2018 tarihinde verdiği önergeyleTürkiye büyük millet meclisine taşıdı

Ülkemizde akaryakıtta mevcut vergi uygulamasının gelir ve kurumlar vergisine oranla yüksek olmasının, bütün sektörlerde yük oluşturduğu hepimizce bilinmektedir. Rafineriden çıktıktan sonra akaryakıt fiyatlarına 1.8 ila 2.4 TL.arasında ÖTV ve ardından %18 KDV eklenerek satış yapılmaktadır.

Nakliye firmalarının 400.000- 500.000 TL’ye mal ettikleri çekici ve dorselerinin banka kredi taksitlerini ödeyemedikleri için on binlerce aracı satışa çıkardıkları, Kamyoncularımızın mazot fiyatlarının aşırı yüksekliği yanında, 10-12 adet araç lastiklerinin yenilenmesi, bakım masrafları, tamirat, trafik sigortası ve muayene ücretleri, yetki belgeleri ücretleri, gelir vergisi, KDV, Bağ-Kur primleri, otoyol ücretleri, yazılan trafik cezaları, komisyonculara ödenen ücretlerin altında ezildikleri ve bu masrafları karşılayamadıkları için kendilerine ait araçları satarak büyük firmalarda şoför olarak çalışmayı düşündükleri bilinmektedir.

Nakliye sektöründe faaliyet gösteren kamyoncularımız, akaryakıta zam gelmeden önceki fiyatlarla mal taşımaya devam etmeleri nedeniyle, ürünlerini taşıdıkları firmalardan nakliye ücretlerine zam talep etmekte ve olumsuz cevap almaktadırlar. Haliyle de evlerine ekmek götürmeleri oldukça güç hale gelmiştir.

Bu nedenlerle; Kamyoncu esnafımıza kullandıkları mazot’ta ÖTV ve KDV indirimi yapmayı düşünüyormusunuz? Kamyon lastik fiyatlarının her birinin 2000-3000 TL. katogorilerine göre toplamda 20.000-36.000 TL. olduğu düşünüldüğünde, lastik fiyatlarının düşürülmesi için lastikte uygulanan ÖTV ve KDV fiyatlarının düşürülmesini düşünüyormusunuz?Bu sektörün en büyük sorunlarından biri olan, Trafik sigortası, MTV ve HGS ücretlerinin düşürülmesi için bir çalışma yapmayı düşünüyormusunuz?Anadolu’dan Trakya’ya mal taşıyan kamyoncuya ek otoyol ücreti, 3. Boğaz köprüsü ücreti, gidiş-geliş fazladan 200 km. fazladan yol yapmaları, milli ekonomiye zarar vermiyor mu? Bu konu hakkında ilgili bakanlıklarla bir çalışma yapmayı düşünüyormusunuz?