"Ekonomik kriz derinleşti, vatandaş çıkmazda!" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Ekonomik kriz derinleşti, vatandaş çıkmazda!”

Bu haber 23 Ekim 2018 - 9:49 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, vatandaşlarla iç içe olmaya, halkın sorunlarını dinlemeye özen gösteriyor. CHP Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle Parti Meclisi (PM) Üyesi Yaşar Seyman, İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Yozgat Milletvekili Ali Keven ve Yozgat İl Başkanı Abdullah Yaşar’la birlikte Yozgat’ta iki günlük çalışma programı düzenleyen Dr. Şevkin, sivil toplum örgütlerinden, vatandaşlardan Yozgat’ta CHP kadrolarını desteklemeleri çağrısında bulundu.
SABAHIN İLK IŞIKLARIYLA YOLA KOYULDU
Yozgat çalışmalarının ardından gece saatlerinde Adana’ya dönen Dr. Şevkin, sabahın ilk ışıklarıyla Adana sokaklarında gezerek vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinlemeye koyuldu. İlk olarak Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adana Şubesi’nde Başkan Şükrü Şahin ve üyelerle bir araya gelen Dr. Şevkin’in ikinci durağı Akkapı Kültür, Yardımlaşma ve Eğitim Derneği’nin (AKYED) sevgi ve dostluk etkinliği oldu. AKYED Başkanı Hüseyin Cömertpay, yönetim kurulu ve dernek üyeleriyle, vatandaşlarla bir araya gelen Dr. Şevkin, sevginin, dostluğun toplumun tüm kesimlerine yansımasını diledi.
DERİN BİR EKONOMİK KRİZ VAR!
Akkapı’dan sonra Mıdık, Hadırlı, Emek ve Yavuzlar mahallelerinde evlerde, kıraathanelerde, işyerlerinde vatandaşlarla bir araya gelen Dr. Şevkin, halkın sorunlarını dinledi, çözüm önerilerini sıraladı. Dr. Şevkin, hemşehrileriyle ekonomi, sağlık ve eğitim sistemindeki sorunlardan Türkiye’nin huzur ve refaha olan ihtiyacına kadar her konuda görüş alışverişinde bulundu. Vatandaşın derin bir ekonomik krizle yaşamak zorunda bırakıldığını dile getiren Dr. Şevkin, halkın mutfak ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma geldiğini ifade etti.
FİYAT ARAŞTIRMASI YAPTI
Vatandaşın haklı tepkisine duyarsız kalmayan Dr. Şevkin, gezilerinde marketlerde fiyat araştırması da yaptı. Son bir ay içinde tuvalet kağıdının 25 liradan 45 liraya, bebe büskivisinin 9.50 liradan 13 liraya, bebek devam sütünün 35 liradan 46 liraya, toz deterjanın 32 liradan 44 liraya, şampuanın 10.50 liradan 16 liraya, sıvı bulaşık deterjanının 4 liradan 6.50 liraya, çocuk bezinin (ortalama) 29 liradan 40 liraya, ıslak mendilin 3 liradan 6 liraya, sıvı yağın (5 kg) 30 liradan 40 liraya ve normal bir defterin ise 2.25 liradan 4.50 liraya yükseldiğine tanık olan Dr. Şevkin, içecek ve tekel gruplarında da büyük bir artış yaşandığını yerinde inceledi. Doların biraz gerilemesine rağmen benzin ve mazot fiyatlarının artışta hız kesmediğini vurgulayan Dr. Şevkin, enflasyonla mücadelenin popülist yaklaşımlarla çözülemeyeceğini, sorunun devlet politikası olduğunu belirtti.
KADINLAR, PAZARA GİDEMİYOR!
“Doları yükselttiler, sonra dolarlarını bozdurdular, papazı verdiler, doları düşürdük dediler. Bu arada mutfaklar yangın yerine döndü” diyen Dr. Şevkin, “Hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. Kadınlarımız artık pazar alışverişi yapamaz hale geldi” diye konuştu.
KAYIP KAÇAK VATANDAŞIN SIRTINDA!
Yargıtayın ‘hukuksuz’ dediği kayıp kaçak bedelinin, faturasını düzenli ödeyen vatandaşa yüklendiğine dikkat çeken Dr. Şevkin, “Tüm itirazlarımıza rağmen bu haksızlığı, hukuksuzluğu kanunlaştırdılar” dedi. Adanalı hemşehrilerileriyle her fırsatta bir araya gelmeye özen göstereceğine vurgu yapan Dr. Şevkin, “Hak, hukuk, adalet için, herkes için mücadele edeceğiz. Ekonomik kriz vatandaşın belini büküyor. Hemşehrilerimizin birinci gündem maddesi ekonomi ama kabine başka dünyalarda cirit atıyor. CHP’liler olarak Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere tüm kadrolarımızla vatandaşın gündemiyle yoğrulmaya, derdine ortak olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.