"Eczacılar, 14 Mayıs'ı bayram olarak kutlayamamaktadır" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Eczacılar, 14 Mayıs’ı bayram olarak kutlayamamaktadır”

Bu haber 13 Mayıs 2020 - 12:28 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü yazılı bir açıklamayla kutladı.

CHP’li Bulut’un mesajı:

Toplum sağlığı için 7/24 saat hizmet veren eczacılar, sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir halkasıdır.

Küresel salgını yaşadığımız bu zor günlerde insan sağlığını ve dolayısıyla toplum sağlığını merkeze alaneczacıların değeri bir kez daha anlaşılmıştır.

Pandemide, vatandaşın ilk müracaat ettiği sağlık kuruluşu olan eczaneler bulaş riskinin de en fazla olduğu yerler haline gelmiştir. Salgınla mücadele için canını ortaya koyan eczacılar, iktidar tarafından yalnız bırakmış,kendi imkânlarıyla aldığı tedbirler yeterli olmamış, bu süreçte birçok eczacı ve eczane çalışanı enfekte olmuştur. Corona virüsü salgını sürecinde 5 eczacı meslektaşımız ve bir eczane teknisyeni hayatını kaybetmiştir.

İktidarın 5 tane maskeyi dağıtmayı becerememesi yüzünden, salgınla mücadelede en ön cephede savaş vereneczacılar haksız yere hedef gösterilmiştir. Maskeye ulaşılamamasının nedeni eczacılarmış gibi bir algı yaratılmış, eczacılarla vatandaş arasında maske tartışmaları yaşanmıştır.

Maalesef çalışanlarıyla birlikte 70 bin kişilik büyük bir aile olan eczacılar, 14 Mayıs’ı bayram olarak kutlayamamaktadır.

Eczane sayısının artması, eczanelerde üretilen hizmetin birim maliyetinin artması birlikte eczanelerin cirolarında önemli kayıplar yaşanmıştır.Kârın ilaca bağlı olarak belirlenmesi, ciro azalışının eczanenin kârını azaltması nedeniyle eczacılar işletim masraflarını dahi karşılayamayacak duruma gelmişlerdir.

Tasarruf adı altında üst üste yapılan fiyat indirimleri ve ıskonto zararı nedeniyle eczanelerde oluşan stok zararlarının yasal güvence altına alınmaması nedeniyle bir çok eczacı kepenk bırakmak zorunda kalmıştır.

Ülkemizde son yıllarda artan “sağlık çalışanlarına şiddet” maalesef eczacılara kadar uzanmıştır. Hastalardan alınan katkı/katılım paylarının sorumlusu gibi görünen eczacılarımızla, yurttaşlar arasındaki sevgi ve saygı büyük yara almıştır.

Bir an önce yaşadıkları sorunların çözülmesi dileğiyle,  halkın sağlığı adına zaman kavramı gözetmeksizin büyük bir fedakarlık ve özveriyle çalışan, mensubu olmaktan gurur duyduğum bu onurlu mesleğe gönül veren meslektaşlarımın 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutluyorum.