Ecz. Yalbuzdağ, “Kadına şiddet; Halk Sağlığı sorunudur” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Ecz. Yalbuzdağ, “Kadına şiddet; Halk Sağlığı sorunudur”

Bu haber 10 Mart 2022 - 9:12 'de eklendi ve 95 views kez görüntülendi.

Adana Eczacı Odası (ADEO), “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri çerçevesinde Kadına Şiddet’e son vermek adına Kadın Eczacılar Çalışma Grubunun yaptığı ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Standı’ büyük ilgi gördü. ADEO Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Kadına şiddet; Halk Sağlığı sorunudur” dedi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE STANDI’ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Adana Eczacı Odası olarak “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamından kadınların fayda göreceği bir dizi etkinlik düzenlediklerini ifade eden Başkan Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Standı’na ilişkin yaptığı açıklamada “Kadın Eczacılar Çalışma Grubundaki meslektaşlarım dinamik yapıyla çok aktif çalışıyor. Ülkemizde uzun zamandır kanayan yara olan Kadına Şiddet maalesef önlenememiştir. Oda olarak kadına şiddeti bir halk sağlığı sorunu olarak görmekteyiz. Şimdilik Sümer Mahallesi ve Kenan Evren Semt Pazarlarında kurduğumuz ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Standı’ büyük ilgi görüyor. Burada gönüllü olarak görev alan kadın eczacılarımız çalışmalarını titizlikle yürütüyor. Semt pazarına alışverişe veya gezmeye gelen kadınlara toplumumuzda görülebilen kadına şiddet biçimleri anlatılarak, şiddete uğradıklarında veya tanık oldukları şiddet vakalarında nerelere baş vurabilecekleri, haklarının farkına varabilmeleri ve mücadele edebilmeleri için bilgiler aktarılıyor. Toplumda sıklıkla rastlanan şiddet türlerini içeren broşürler dağıtılıyor.” dedi.

HAKLARIN VAR, YAPABİLECEKLERİN VAR!

‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Standı’ ile Alo 183 Sosyal Destek Hattı hakkında da ayrıca bilgilendirme yapıldığını belirten Başkan Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Kadın Eczacılar Çalışma Grubumuz kadınların aklında kalması ve daha kolay ulaşmaları için Alo 183 Sosyal Destek Hattının amblemi ve şiddete karşı yapabileceklerinin basılı olduğu bez çantalardan da dağıtıyor. Bu çalışmalarımızda kadınların maruz kaldığı etkenlerin hangileri şiddete giriyor ya da girmiyor detaylı şekilde anlatılıyor. Her kadının fiziksel, cinsel, psikolojik şiddete karşı yapabileceği bir şey vardır. Kişi kendisi yada bir başkası için Alo 183’ü aramaktan çekinmesin. Alo 183 aramalarında arayanın kimliği gizli tutulmaktadır.” diye konuştu.

Adana Eczacı Odasının ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Standı’nın etkinliğine katılan kadınlar ADEO Yöneticilerine ve Kadın Eczacılar Çalışma Grubundaki eczacılara memnuniyetlerini ileterek teşekkür ettiler.

ŞİDDETSİZ ADANA İÇİN ALO 183

Şiddete uğrayan kadınların ulaşabileceği 183 ve diğer telefon numaralarının bulunduğu afişler eczanelerde yerini aldı. ADEO, bu yöndeki çalışmalarını her ay rutin olarak sürdürmeyi planladıklarını bildirdi.