DÜZENLENEN TOPLANTIDA ALADAĞ MADEN İŞLETMELERİ DEĞERLENDİRİLDİ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

DÜZENLENEN TOPLANTIDA ALADAĞ MADEN İŞLETMELERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Bu haber 21 Ekim 2018 - 18:17 'de eklendi ve 63 views kez görüntülendi.

başkanlığında düzenlenen toplantı ile Aladağ ilçesindeki maden işletmelerinin genel durumu tüm detayları ile masaya yatırıldı.

Valilik makamında gerçekleşen toplantıya Aladağ Kaymakam Vekili Alper Tanrısever, Bölge Müdürü , Şirket Temsilcisi Ferhat Uğurlu ile Çeltik Madencilik Şirket Temsilcisi Murat Tari katıldı.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Vali Demirtaş, ’nın gerek sanayisi gerek ekonomisi ile bölgenin önemli illerinden biri olduğunu ifade etti. Tüm bunların yanı sıra jeolojik konumu nedeniyle de ’nın çok çeşitli ve önemli yer altı kaynaklarına sahip olduğunu belirten Vali Demirtaş, ‘’ Kentte yapılan çalışmalar sonucunda önemli metalik maden ve endüstriyel hammadde yatak ve zuhurları ortaya çıkarılmıştır. Bunlar; başta demir olmak üzere, krom, alüminyum, bakır-kurşun-çinko, manganez, kuvars, kuvarsit, fosfat ve kum-çakıl olarak sayılabilir.’’ dedi.

İldeki önemli metalik madenlerden biri olan krom cevherleşmelerinin  Aladağ ilçesinde yoğunlaştığına değinen Vali Demirtaş, ‘’Ofiyolitlere bağlı krom yatakları açısından Kızılyüksek Yatağı dünyanın en büyük rezervine sahip bir krom yatağıdır. Bununla birlikte, Aladağ ofiyolitlerinde çok sayıda krom yatak ve zuhurları bulunmakta ve bunlar da krom açısından önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Bölgede özel sektör tarafından arama, araştırma ve üretim çalışmaları sürdürülmektedir. Yörede, düşük tenörlü yüksek rezervlere sahip cevherleri üretmek için özel sektör tarafından konsantre tesisleri kurulmuş olup sayıları günden güne artmaktadır.’’ şeklinde konuştu.

Özel sektör yatırımlarının arttırılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Vali Demirtaş, toplantıya katılanlara da teşekkür etti.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişi ve sektör çalışanlarının durumlarının da değerlendirilmesinin ardından son buldu.