"DUMANLAMA MI HABERLEŞECEKLER ?" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“DUMANLAMA MI HABERLEŞECEKLER ?”

Bu haber 17 Aralık 2018 - 10:45 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit TURAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 13/12/2018

 

 

 

İsmail KONCUK

Milletvekili

 

Hükümetiniz iktidara geldiğinden bu yana yaşanan 11. ölümlü ve yaralanmalı “tren kazası” Ankara-Konya 06.30 seferini yapan Yüksek Hızlı Trenin, Marşandiz istasyonuna girişi esnasında raylarda bulunan kılavuz tren ile çarpışması sonucu meydana gelmiştir. Başta makinistler olmak üzere vatandaşlarımızın da bulunduğu, ölümlü kazada, 3’ü ağır olmak üzere çok sayıda yaralılar vardır.

Yüksek hızlı demiryolu hatlarının tamamı elektrikli ve sinyalli olduğu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı verileriyle mevcut iken, TMMOB Makina Mühendisleri Odasının açıklamalarına göre “Sincan-Ankara hattında henüz sinyalizasyon bulunmuyor.” yapım aşamasındaydı. Kazanın olduğu hatta makinistler birbirleriyle telsizle veya cep telefonu ile haberleşiyorlardı açıklamasını yapması insana verilen değeri açıkça ortaya koymaktadır.

Bu bağlamda;

  1. Kılavuz tren orada bulunurken bu hattaki asıl trenin yola çıkmasına neden izin verilmiştir?

 

  1. “Sincan-Ankara hattında sinyalizasyon bulunmuyor” iddiası doğru mudur?

 

  1. Ulaşım standartlarının yükseltildiği iddia edilirken, denetimler hangi sıklıkla yapılmaktadır?

 

  1. Sinyalizasyon ve alt yapı sistemlerinde iyileştirme yapılıyor mu? Yapılıyorsa hangi sıklıkta yapılmaktadır?

 

  1. Liyakata önem vermediğiniz için, personel alımında yapılan kayırmacılık nedeni ile bu tür “elim” kazaların yaşanmasına zemin hazırlandığının farkında mısınız?