DOĞRU, BAKAN KİRİŞÇİ İLE GÖRÜŞT | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

CHP’Lİ ŞEVKİN MECLİSTE İKİNCİ KEZ ANT İÇTİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut, Gazi Meclis’te yemin etti

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut, Gazi Meclis’te yemin etti

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

DOĞRU, BAKAN KİRİŞÇİ İLE GÖRÜŞT

KAYBI YAŞANAN ÜRÜNLER FİYAT FARK DESTEĞİ İLE DESTEKLENECEK”GELİR

Bu haber 23 Mart 2023 - 12:38 'de eklendi ve 88 views kez görüntülendi.

İFTÇİLER BİRLİĞİ BAŞKANI DOĞRU:

“PLANLI ÜRETİM ÖNCELİKLE SUYA GÖRE YAPILACAK”

“ KAYBI YAŞANAN ÜRÜNLER FİYAT FARK DESTEĞİ İLE DESTEKLENECEK”GELİR

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Adana'yı ziyaret eden Vahit Kirişçi ile TBMM gündemindeki “Planlı ve özleşmeli Üretim Yasa Tasarısı” konusunda görüşmelerde bulundu.

Adana Çiftçiler Birliği olarak yasa tasarısına yönelik çekince ve düşüncelerini 12 maddede özetleyen ve bunu rapor halinde ilgili mercilere sunan Başkan Mutlu Doğru, Kirişçi ile görüşmesi sonrasında üyelerine yaptığı duyuruda, “Meclis gündemindeki planlı üretim yasasında çok yıllık bitkilerde  geriye dönük bahçeyi sökme  gibi şartlar olmayacak. Kanun çıktığı günden önceki ekilişler kapsam dışı kalacak” dedi.

Doğru, planlı üretimin önemine de vurgu yaparak, şöyle devam etti:

“Planlı üretim öncelikle suya göre yapılacak. Planlı üretimde yem bitkisi ekimi hayvanı olanlar için muaf olacak. Yani hayvanı olan başka ürün ekmeye mecbur edilmeyecek. Gelir kaybı yaşanan ürünler fiyat fark desteği ile desteklenecek.

Çiftçi Kayıt Sistemi ve hayvan varlığı resmi kaydı olmayanlar da bundan sonra ilçeden aldıkları tespit belgesi ile ekilişini kanıtlayarak tüm destekleri alabilecek. Bu kayıt banka ve TARSİM'de de geçerli olacak.”

Başkan Mutlu Doğru, teknolojinin imkanlarından da etkin olarak yararlanılacağını belirterek, “Gelecek yıldan itibaren kiralık tarla tutanların dahi E devlet üzerinden ÇKS başvurusu yapabilecek” bilgisini paylaştı.

Bakan Kirişçi'ye, çiftçilerin kredi temini konusundaki taleplerinden de  söz ettiğini belirten Doğru, “Tarımsal sulamalarda Ziraat Bankasının her tür arazide mobil GES yatırımını kredilendirmesi için sayın Bakan, Ziraat Bankası Genel Müdürü ile görüşeceğini ifade etti” dedi.