“Devlet yurtları açın, öğrencilerimizi felaketten kurtarın | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Devlet yurtları açın, öğrencilerimizi felaketten kurtarın

Ayhan Barut, öğrencilerin beslenme, ulaşım, yurt ve barınma sorunlarına çözüm bulunmasını istedi

Bu haber 26 Temmuz 2023 - 12:01 'de eklendi ve 157 views kez görüntülendi.

Ayhan Barut, öğrencilerin beslenme, ulaşım, yurt ve barınma sorunlarına çözüm bulunmasını istedi

“Eğitimde sorunlar çözüm bekliyor”

“Beslenme, barınma ve ulaşım sorunu acilen çözülmelidir”

“Devlet yurtları açın, öğrencilerimizi felaketten kurtarın”

Yurt ve kiralar için yasa çağrısı

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, ilk, orta ve yükseköğrenim öğrencilerinin ulaşımdan barınmaya, beslenmeden yurtlara kadar her alanda yaşadığı sorunlara etkin çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Üniversite tercihi yapacak öğrencilerin fahiş zamlarla artan kira ve yurt ücretlerini ödeyemez halde olduğuna dikkat çeken Barut, “Geleceğimiz olan öğrencilerimizin beslenme, barınma ve ulaşım sorunu acilen çözülmelidir. İlk etapta yüksek kira ve yurt ücretleriyle ilgili acil adım atılmalı, artık yurt ve barınma sorununu ülke gündeminden çıkarmalıyız. Bunun yolu da Meclis’te öğrencilerimiz için yeterli sayıda ücretsiz devlet yurtlarının açılması için adım atılmasından geçiyor” dedi.

“KARA KARA DÜŞÜNÜYORLAR”

Öğrencilerin yurt ve barınma sorunlarına etkin ve kalıcı çözüm üretilmesi için daha önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi, araştırma önergesi ve kanun teklifleri sunduğunu anımsatarak çözüm çağrısını tekrarlayan Ayhan Barut, “AKP iktidarının yanlış politikalarıyla neden olduğu ekonomik kriz, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi öğrencilerimizi de perişan etti. Üniversite tercihi yapacak öğrencilerimiz ile aileleri, fahiş oranda artan kira ve yurt ücretlerini, beslenme ve ulaşım giderlerini nasıl karşılayacaklarını kara kara düşünüyor” diye konuştu.

YASAL DÜZENLEME ÇAĞRISI

İlk, orta ve yükseköğretimde öğrencilerden öğretmenlere dek herkesin büyük sorunlarla boğuştuğuna işaret eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Bilimsel, nitelikli, ücretsiz, kaliteli eğitim için ısrarla sesimizi yükseltiyoruz ama AKP iktidarı eğitimi sorunlar yumağına çevirdi. Israrla derinleşen sorunlara çare bulmuyor, bilakis sorunu daha da büyütüyorlar. Öğretmenlerimiz ve geleceğimiz olan çocuklarımız bunları hak etmiyor. Şimdi ülke ekonomik krizin de etkisiyle tam olarak yangın yerine döndü. Özellikle üniversite tercihi yapacak öğrencilerimiz ve aileleri çok endişeli. Neden? Çünkü ulaşım, beslenme, kira ve yurt ücretleriyle nasıl baş edeceklerini düşünüyorlar. Her şeyin bedeli ve fiyatı fahiş oranda arttı. Öğrencilerimiz ve aileleri için ücretsiz kamu yurtları açılmalı, ulaşım ve beslenme konusunda öğrencilerimize yardımcı olunmalı ama sanki doğrudan ve dolaylı yollardan öğrencilerimize tarikat, cemaat yurtları adres gösteriliyor. Bu anlayışın ülkemizi nasıl bir tehlikeye soktuğunu yaşayarak öğrendik. Derhal tüm öğrencilerimiz için ücretsiz ve yeterli sayıda devlet yurtları açılmalı, beslenme ve ulaşım sorunu çözülmelidir. Bu ülkenin geleceği olan gençlerimizi karanlık zihniyetlere teslim eden, çaresizlik ve umutsuzluk içinde bırakan, beyin göçüne zorlayan bu anlayıştan kurtulmak zorundayız. Bunun için yol belli. Meclis’te yasal düzenleme yapılsın, soruna kesin çözüm bulunsun.”