Çulhaoğlu: Üretimde büyük kayıplar yaşamaktayız | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Çulhaoğlu: Üretimde büyük kayıplar yaşamaktayız

Bu haber 14 Nisan 2022 - 12:59 'de eklendi ve 282 views kez görüntülendi.

İthalatçı tarım politikalarının ülkeyi hububat krizine sokacağını söyleyen İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Çulhaoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu iktidar ülkemizi hububatta da krize sokacak” diyerek başladığı yazılı basın açıklamasında; Yirmi yıl öncesine kadar ülkemiz hububat üretiminde Avrupa’da ilk üç sırada olmuştur. Ancak son yıllarda ülkemiz iktidarın yanlış tarım politikaları sonucu hububat üretiminde büyük kayıplar yaşamaktadır. Özellikle tarımdaki girdi fiyatlarındaki artış çiftçinin üretim yapmasını zorlaştırmakta. Buna ek olarak küresel ısınmanın ve yanlış su kullanımının getirdiği kuraklık son yıllarda üretimi ciddi şekilde etkiliyor. Tarımda bilimsel yöntemlerin hala yaygınlaşamaması, sulama sistemlerinin yerlileştirilememesi, üretimi ikinci plana atıp, ithalatın öncelemesi tohumda hızla dışa bağımlılık tarımda genel gidişi git gide geriye götürmektedir. Bu geriye gidişten en çok hububat etkilenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu verileri karşılaştırıldığında 2020 – 2021 yıllarındaki hububat ürünlerindeüretim düşüşü Çavdar’da %32, Arpa’da %30,7 Kırmızı Mercimek’te %30,6 Nohut’ta %24,6 Şeker Pancarı’nda %20, Buğday’da %13,9, Yulaf’ta %12,2 olmuştur.

Bunun anlamı da şudur.

iktidarı hem gıda amaçlı hem de hayvancılıkta yem amaçlı üretimde ithalatı büyütmüştür. Ülkemizde 2016 yılında hububattaki ithalatımız 1,4 milyar Dolar iken 2021’de bu rakam 4,2 milyar dolara yükselmiştir. En temel hububat ürünü olan buğdayda bu rakam çok daha yüksektir. 2016 yılında 4,1 milyon ton buğday ithal edilmişken bu rakam 2021 yılında 10,8 milyon tonu bulmuştur.

Bu veriler ülkemizi yakın bir gelecekte ciddi bir hububat krizine gireceğini göstermektedir. Dahası, Uluslararası krizler ve ithalat yaptığımız ülkelerdeki sorunlar da bunu başka bir boyuta taşıyacaktır. Bunu Rusya-Ukrayna örneğinde de görüyoruz.

Biz İyi Parti olarak bu sorunları ortadan kaldıracak iyi tarım ve iyi gelecek projemizi halkımızın takdirlerine sunduk.

Bu projemiz hemen sonrası Atatürk Orman Çiftliği Tarım Bilimleri projelerimizi tanıttık. Projelerimizin hayata geçmesi ile birlikte gıda, hububat ve pamukta çekilen bütün sıkıntılar, milletimizin hayat pahalılığı ortadan kalkacak, ithalat rejimi sınırlandırılacak, üretime hak ettiği destekler verilecek, bu kesinlikle önceliğimiz olacaktır.

Yapılacak ilk seçimlerde milletimizin yüksek feraseti ile İYİ Parti iktidar olacaktır. İktidara geldiğimiz andan itibaren açıkladığımız projelerimizle çiftçimizin yüzünü güldürecek, milletimizi refah içerisinde pahalılıktan uzak, mutlu bir şekilde yaşatacağız.”