ÇULHAOĞLU: TÜM SAĞLIK KURULUŞLARINA ÖNEM VERİLSİN | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

ÇULHAOĞLU: TÜM SAĞLIK KURULUŞLARINA ÖNEM VERİLSİN

Bu haber 24 Mart 2020 - 12:38 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

İYİ Parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu TBMM Başkanlığna verdiği soru önergesinde Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK ‘ın cevaplamasını istediği konuları  şu şekilde sıraladı.

COVID-19 salgınının yayılması nedeniyle Dişhekimliği hizmet sunumu etkilenmiş, büyük oranda da kesilmiştir.                Sağlık Bakanlığı’nın genelgeleri doğrultusunda virüsten dolayı çalışanların ve hastaların en yüksek risk grubunda yer aldığı ağız ve diş sağlığı kuruluşlarında acil hasta dışında hasta bakılmayacağı talimatlandırılmıştır. En zor günlerde, tüm krizlerde, doğal afetlerde hizmet sunucusu olarak ilk saflarda yer alan ve en yüksek risk grubunda bulunan Dişhekimliği hizmetlerine Ekonomik Kurulda da yer verilmeyerek unutulmuştur.

Halen 12.408 özel muayenehane ve 5.000’i aşkın özel ağız ve diş sağlığı merkez ve polikliniği sahibi Dişhekimleri ile buralarda görev yapan 26.000’i aşkın Dişhekimi ve bir o kadar da yardımcı personel ile ağız ve diş sağlığı laboratuvarları ve çalışanları, diş malzemeleri endüstrisindeki imalat ve satışında çalışanlar bu Covıd-19 salgınındaki kriz döneminde sağlık hizmet sunucuları olarak faaliyetlerini sürdüremeyecek durumda olup, neredeyse tüm faaliyetleri durmuş vaziyettedir. Bu durumun istihdama ve devletimize ödenen vergilere olumsuzluk yönde yansıyacağı aşikardır.                Örneğin İskoçya hükümeti dişhekimliği hizmetleri sunan özel muayenehaneler  ile ağız ve diş sağlığı merkezlerini mali açıdan korumaya alarak bir dizi finansal destek öncelikli olarak uygulamaya koymuştur. Fakat ülkemizdeki özel muayenehaneler ve özel ağız ve diş sağlığı merkezleri ve poliklinikleri için herhangi bir çalışma yapılmadığı gibi herhangi bir açıklamada yapılmamıştır.

Her zaman en zor zamanlarda en yüksek risk grubunda olan Dişhekimliği hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesini sağlayan Dişhekimleri ve çalışanlarının vatandaşlarımıza İYİ sağlık hizmeti sunmalarını sağlamak için;

           Başta özel muayenehaneler olmak üzere pandemiden etkilenen tüm özel sağlık kuruluşlarının vergi ve SGK primlerinin 6 aya sonraya ertelenmesi için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

          Corona Virüsü kırizinden etkilenen özel sağlık kuruluşlarına 6 ay ödemesiz 50.000 TL’ye kadar faizsiz kredi verilmesi için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Krizden   etkilenen ve en yüksek risk grubundaki özel sağlık kuruluşlarında çalıştırılan Dişhekimi ve personellerinin görevlerine devam ettirilmesini sağlamak için “Kısa Çalışma Ödeneği” uygulamasında Dişhekimleri hizmetlerine de öncelik verilmesi için herhangi bir çalışmanız bulunuyor mu?

         Bakanlığınızca vatandaşlarımızın sağlığı için doğru ve etkili kararların en hızlı şekilde alınabilmesi için Sağlık Meslek Birlikleriyle ilgili STK’ların (Örneğin Türk Dişhekimleri Birliği) karar verici oluşumların içerisine alınarak, görüşlerini almayı düşünüyormusunuz?