Çulhaoğlu: Marketlerde ve pazarlarda fiyatlar durdurulamıyor | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Çulhaoğlu: Marketlerde ve pazarlarda fiyatlar durdurulamıyor

Bu haber 13 Nisan 2022 - 12:45 'de eklendi ve 92 views kez görüntülendi.

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu enflasyon, ballı maaşlar ve son zamlar üzerinden iktidara yüklendi.

Çulhaoğlu konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak şu ifadelere yer verdi;

“TÜİK tarafından yıllık enflasyon yüzde 61,1 olarak açıklandı. Bu rakam son 20 yılın en yüksek enflasyon oranı. Ama Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ışıltılı gözleriyle “Piyasada işler elhamdülillah iyi” diyebiliyor. Afrika ülkelerinden bile daha yüksek bir enflasyon oranıyla karşı karşıyayız. 39 Afrika ülkesinde yıllık enflasyon yüzde 10’un altında. 53 Afrika ülkesinde ise sadece Sudan ve Zimbabve’nin enflasyonu bizden yüksek. Ama bu iktidar bu tabloya iyi diyor.

Marketlerde Pazarda fiyatlar durdurulamıyor. Maliyetler artmaya, raflar, tezgâhlar yanmaya devam ediyor. Çiftçilerimiz yalnız kalmaya, üretimimiz yok olmaya, Milletimizin cebindeki para her gün erimeye devam ediyor. Ama tüm bunlara rağmen Ak Parti iktidarıiçin her şey yolunda. Nebati Bakan’ın neşesi asla bozulmuyor. Saray sefası memleket yansa bile hız kesmiyor. Bakan yardımcılarının üç maaşları, Danışmanların beş maaşları tıkır tıkır hesaplarına yatıyor. Bunlar olurken de durmak bilmeyen zam furyası milletimizin sırtına yüklenmeye tam gaz devam ediyor. İnsanlarımıza yazık değil mi?

İktidar mensuplarının en son geçen hafta yaptıkları zamlardan sonra 2020 yılı Aralık ayından bugüne kadar doğalgaz fiyatları; evlerde yüzde 101, sanayide yüzde 710, doğalgaz santrallerinde ise yüzde 668 artmış oldu. Aklın, mantığın ve matematiğin katledilmesini yine utançla izledik. Bütün bu fiyat artışları vatandaşın cebine doğrudan veya dolaylı şekilde yansıyor. Milletimiz bir yandan iki katına çıkan doğalgaz faturasını nasıl ödeyeceğini düşünürken, diğer yandan da sanayinin ve ticaretin kullandığı doğalgaza yapılan zamları çarşıda, pazarda karşısında buluyor.

Elektrik ve doğalgaza yapılan bunca zamma rağmen iktidar “yeterince zam yapmadıklarını fiyatları sübvanse ettiklerini söyleyerek, eğer sübvansiyon yapmazlarsa, asgari ücretli bir vatandaşın maaşıyla sadece doğal gaz ve elektrik faturasını ödeyebileceğini söylediler”.

Bir yandan danışmanlara, saray eşrafına 5-10 maaş vereceksiniz, bakan yardımcısına 314 bin lira maaş vereceksiniz, diğer yandan çalışanları, emeklileri açlığa mahkûm edeceksiniz. Bu hangi vicdana sığar. Ne yazık ki böyle bir devlet yönetimi anlayışı ile yönetiliyor insanlarımız

Az kaldı. Gidecekler ve kendi saltanatlarından ödün vermeyip milletimizin omuzuna yükledikleri tüm sıkıntılara son vereceğiz.”