Çulhaoğlu: Cumhurbaşkanlığı tasarruftan muaf tutuldu | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

Çulhaoğlu: Cumhurbaşkanlığı tasarruftan muaf tutuldu

Bu haber 06 Temmuz 2021 - 12:56 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

 

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, akaryakıt ve elektrik zamlarına isyan etti.

Çulhaoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Kaşıkla verip kepçe ile almaya, vatandaşı mağdur etmeye devam ediyorlar” dedi.

Kısa süre önce benzine 55 kuruş, motorine 67 kuruş, LPG’ye ise 35 kuruş zam yapıldığını anımsatan Çulhaoğlu;şunları kaydetti:

Bu son zamlarla; bu yıl elektriğe %22,1 ve doğalgaza %18,04 zam yapılmış oldu. Yılın ilk yarısında enflasyonun 2-3 katı zam geldi. Hatta 2010-2018 başına kadar toplamda elektriğe %54,2 zam yapılmışken, 2018 Cumhurbaşkanlığı sisteminin hayatımıza girdiği günden bu yana %122,6 zam yapıldı.

İktidarı defalarca uyardık. Pandemi döneminde bu kadar işyeri kapanmış, işsiz sayımız 10 milyonu geçmiş, insanlarımız açlık ve yoksulluğun pençesine düşmüşken her ay otomatiğe bağlanan doğalgaz ve akaryakıta yapılan bu fahiş zamlar vatandaşlarımızı daha da derinden etkiler, bu yapılan zamlarla bütün temel gıda maddelerine daha fazla zam gelir, vatandaş zaten zor durumda yapmayın etmeyin dedik. Tabii iktidar bu isteklerimizi dinlemedi üstüne bu defada elektriğe yüzde 15 zam yaptı. Yılbaşından bu yana geçen 6 aylık süreçte elektrik zamlarının toplamı yüzde 22’ye çıktı.

Emeklilerimiz, memurlarımız, bu ay zamlı maaş alacaklar ama, alacakları zam daha ceplerine girmeden yapılan zamlarla kat be kat fazlasıyla ceplerinden çıkmış olacak.

Tabii bu arada şunu da söylemeden geçemeyeceğim. En son Resmi Gazete’de yayımlanan kamuda tasarruf tedbirleri genelgesinde Cumhurbaşkanlığı muaf tutuldu. Masrafı en çok olan yerleri es geçerek tasarruf genelgesi yayınlamak ve bütün zamları da vatandaşın sırtına yüklemek bu iktidarın geleneği olmuştur.

Sürekli diyoruz. Örnek olması açısından tasarruf önce iktidar yöneticilerinin kendilerinden başlamalıdır.

Milletimize vereceği hiçbir şey kalmamış, vatandaştan kopmuş, ekonomik sıkıntılarımızı git gide daha da fazlalaştıran, yandaş müteahhitleri daha da zengin etmekten ve üç-beş maaşlı danışmanları doyurmaktan başka bir özelliği kalmayan bu yönetim tarzı miadını doldurmuştur.

Bu yönetim tarzından vatandaşlarımızın kurtulması için milletimizin önüne seçim sandığı biran evvel koyulmalıdır.

İyi Parti olarak geçen hafta ülkemizin geleceğini üstüne inşa edeceğimiz ve Türkiye’nin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla hazırladığımız, adil-kayıpsız bir ekosistem olan, Özerk bir mali denetim ağını oluşturacağımız, milletimizin ekonomik kurtuluşu olacak ve adı da ARTAGAN olan projemizi açıkladık.

Bu yeni ekonomik sistemle Ak Parti iktidarının 20 yılda ülkemize yaptığı bütün tahribatları ortadan kaldırılacağız. Bugünkünün aksine adil-şeffaf ve denetlenebilir bir ülke ortaya çıkaracağız. “