ÇUKUROVA’YA YENİ PASTACILAR GELİYOR | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

ÇUKUROVA’YA YENİ PASTACILAR GELİYOR

Bu haber 23 Ocak 2023 - 19:22 'de eklendi ve 201 views kez görüntülendi.

Çukurova Belediyesi tarafından açılan pastacılık kursu hem kazandırıyor hem de kadınların yeni beceriler elde etmesine olanak sağlıyor. Tesisler Müdürlüğü tarafından Atatürk Kadın Yaşam Köyü'nde açılan ve Türk yemek kültüründe özel bir yeri bulunan tatlıların, keklerin ve pasta çeşitlerinin yer aldığı Butik Pasta kursu kadınların büyük ilgisini görüyor.

Giderek artan ekonomik ıkıntılar nedeniyle meslek kurslarına olan ilgi her geçen gün büyürken, yeni pastacıların yetişmesine imkan sunan Butik Pastacılık kursu, kadınların yeni umudu oldu. Bu kurslara katılan ve bütçesine katkı koyacak yeni hünerler elde eden kadınların kimisi ş yeri açıyor, kimisi yakın çevresinden ya da internetten özel sipariş alarak üretim yapıyor.

Meslek fabrikası gibi çalışan ve pek çok sektöre ara eleman yetiştiren, kendi işletmelerini açabilmeleri için kursiyerlere beceriler kazandıran Çukurova Belediyesi'nin meslek ve hobi kursları vatandaşların yoğun ilgisini toplamaya devam ediyor. Bu meslek kursları içerinde dikkat çeken alanların başında ise Butik Pastacılık kursu geliyor. Sektörde deneyimli pasta aşçıları tarafından verilen kursa katılan kadınlar tatlı ve tuzlu pastalar, kurabiyeler, kekler, sütlü tatlılar, hamur ve şerbetli tatlılar, pasta malzemeleri ve yaş pasta yapımı, butik kurabiye gibi konularda eğitim alıyor.

Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirilen kursiyerler iş dünyasında aranan eleman oluyor. Usta yardımcısı olarak başladıkları işte kısa sürede pasta ustası olanlar da var, arasında ünlü pastanelerde çalışanlar da. Evdeki çok farklı malzemeleri nasıl değerlendireceğini öğrenen kursiyerler, hem ailelerine ve sevdiklerine ekonomik ve sağlıklı olan birbirinden lezzetli tatların püf noktalarını keşfediyor hem de aile bütçesine hatırı sayılır bir şekilde destek olmanın yollarını keşfediyor.

Pratik ve teorik olarak eğitimler alan kadınlar, kurs sayesinde çok farklı çeşitlerle tanıştıklarını, meslek sahibi olmanın ve yeni yetenekler keşfetmenin mutluluğunu yaşıklarını anlatıyor. Hiçbir katkı maddesi kullanmadan tamamen sağlıklı ürünler ortaya çıkarttıklarını belirten kursiyerler, bir pastanede gördükleri ürünleri aynı lezzette ama daha sağlıklı ve ekonomik olarak çocuklarına, eşlerine, misafirlerine hazırlayabildiklerini ifade ediyor.

Butik Pastacılık kursları hakkında bilgi veren usta eğitici ve aşçı olan Sevgi Kılıç, derslerin 4 ay sürdüğünü ve isteyen Çukurovalı kadının Tesisler Müdürlüğü'ne ulaşarak bu kurslardan faydalanabileceğini söyledi. Eğitimlerde müşteri iletişiminden, hijyene kadar pek çok alanda dersler verdiklerini anlatan Kılıç, verdikleri MEB onaylı belgelerle iş bulma imkanı yakalandığını, yeni hünerler kazanan kadınların siparişler alıp para kazanma şansı yakaladıklarını belirtti.

BAŞKAN SONER ÇETİN: “BU KURSLAR HAYATLARA YEPYENİ YÖN İZİYOR”

Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, kadınların kurslara gösterdiği ilgiye dikkat çekerek, Çukurovalılara yeni iş imkanı açan ve el becerilerini geliştirerek meslek sahibi olmalarına olanak sağlayan bu kursların her açıdan değerli olduğunu belirtti. İstihdama katkı, ara eleman ihtiyacına cevap, aile bütçesine destek, sosyalleşme, yeni yetenekler edinme, hatta insanları rehabilite olma imkanı yaratan meslek ve hobi kurslarına tüm Çukurovalıları davet etti. Butik Pastacılık kursunda başarılı olan kadınların kendi iş yerlerini açtığını, pastanelerde iş bulduğunu, siparişler alarak para kazanmaya başladığını ifade eden Başkan Soner Çetin, aile sıcaklığı ortamında geçen kurslarda uygulamalı ve teorik olarak, işin erbapları tarafından eğitimlerin verildiğini hatırlattı.