Çukurova Çiftçisinin Mağduriyeti Giderilsin | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Çukurova Çiftçisinin Mağduriyeti Giderilsin

Bu haber 18 Mart 2022 - 11:46 'de eklendi ve 64 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Yüreğir’de kavun, karpuz, domates ve özellikle patatesi vuran zirai don afetini Meclis gündemine taşıdı. Bulut, “Çukurova çiftçisi mağduriyetinin giderilmesini, en azından zirai donun sigorta kapsamına alınmasını bekliyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda yaptıüı konuşmada Adana Yüreğir’deson günlerde gece saatlerinde hava sıcaklığının – 2 dereceye kadar düşmesi sonucu kavun, karpuz, domatesin yanı sıra özellikleturfanda patates tarlalarında büyük hasar yaşandığını kaydetti.

ÜRÜN YARI YARIYA DONDU

Zirai don nedeniyle patateste yüzde 50 oranında verim kaybı beklendiğini kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

Normalde dönüme 4-5 ton verim beklenirken, don yüzünden 2 veya 2 buçuk ton verim alınabilecek.Yüksek girdi maliyetleri altında üretmeye çalışan çiftçimiz dönüm başı 10 bin TL maliyeti olan tarlalardan para kazanamayacak.Para kazanmak bir yana üreticinin maliyetini çıkarması bile çok zor olacak. Mayıs ayının başında yapılması beklenen hasat da patatesin yaprakları kuruduğu için ertelendi. Yapraklar yeniden filizlenmesi gerektiği için haziran ayına kaldı.

MAĞDURİYET GİDERİLSİN

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin, ‘üreticileri destekleyeceğiz’ sözüne istinaden; eken, üreten, katma değer sağlayan Çukurova çiftçisi destek istiyor. Çukurova çiftçisi mağduriyetinin giderilmesini, en azından zirai donun sigorta kapsamına alınmasını bekliyor.