Çocuk İyilik Merkezi’ Depremzede Çocuklarımızın Hayatına Dokunmaya Devam Ediyor | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Çocuk İyilik Merkezi’ Depremzede Çocuklarımızın Hayatına Dokunmaya Devam Ediyor

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, projenin başladığı günden bugüne kadar merkezin 111 çocuğa ve yakınlarına umut olduğunu söyledi.

Bu haber 27 Temmuz 2023 - 14:52 'de eklendi ve 140 views kez görüntülendi.

Çocuk İyilik Merkezi’ Depremzede Çocuklarımızın Hayatına Dokunmaya Devam Ediyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörlüğü öncülüğünde ulusal ve uluslararası bağışçıların desteğiyle Çukurova Üniversitesinde kurulan ‘Çocuk İyilik Merkezi (ÇOİM)’, Kahramanmaraş merkezli depremlerde göçük altında kaldığı için ya da tedavi sürecinde tedavinin bir parçası olarak uzuv/uzuvlarını kaybeden çocuklarımıza ülkemizin neresinde olurlarsa olsunlar hizmet vermeye devam ediyor. Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, projenin başladığı günden bugüne kadar merkezin 111 çocuğa ve yakınlarına umut olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, bugüne kadar ampüte bilgisi gelen çocuk sayısının toplamda 111 olduğunu söyledi. Bu çocukların 23’ünün medikal olarak takip edildiğini bildiren Prof. Dr. Tuncel, 18’ine ortez ve 22’sine protez uygulaması yapıldığını, ayrıca 48 çocuğun ise hala protez yapım aşamasının devam ettiğini ifade etti.

Şu anda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi poliklinik alanında hizmet veren merkezin, yapımı ve donanımının Fiba Holding tarafından üstlenilen prefabrik binasının Ekim ayında hizmete girmesinin planlandığını bildiren Prof. Dr. Meryem Tuncel, çok geniş kapsamlı olan kalıcı binanın ise projesinin hazır olduğunu, 2024 yılı içerisinde yapımının tamamlanarak hizmete açılmasını hedeflediklerini söyledi.

Tüm Kahramanlarımıza Çocuklarımız Adına Şükranlarımızı Sunuyoruz

Depremden dolayı uzuv kaybı yaşayan ve doktoru aracılığıyla cocukprotez.org web sitesi üzerinden merkeze başvuru yapan depremzedelerin Çocuk İyilik Merkezi’nin her türlü imkânından yararlanması için çalışmaların sürdüğünü belirten Prof. Dr. Tuncel, devam eden süreçlerle ilgili şu bilgileri paylaştı;

“Protez ihtiyacı olan bireylerin en çok ihtiyaç duydukları bölgeler sırasıyla sol ve sağ ayakların alt/üstü olarak yer alırken, ortez uygulaması yapılan hastaların en çok ihtiyaç duydukları bölgelerin ise ayak bileği ve diz üstü olduğu tespit edildi.

Toplamda 111 çocuğun yaşlarına göre gruplandırılmış verilerine göre, merkezimizdeki çocukların yaş dağılımı şu şekildedir: 1-3 yaş arası 7 çocuk, 4-6 yaş arası 15 çocuk, 7-9 yaş arası 17 çocuk, 10-12 yaş arası 17 çocuk, 13-15 yaş arası 19 çocuk, 16-18 yaş arası 24 çocuk ve 19-22 yaş arası 12 çocuk bulunmaktadır.

Bu evlatlarımızın ihtiyaç duydukları bütün rehabilitasyonlarını yapabilmek, topluma ruhen ve bedenen sağlıklı, bağımsız, üretken bireyler olarak katılabilmelerini sağlamak amacıyla çıktığımız bu yolda bizi yalnız bırakmayan, emeği geçen herkese yani tüm kahramanlarımıza çocuklarımız adına şükranlarımızı sunuyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımızın geleceğe uzanan yollarını hep birlikte açmak bizlere düşen çok önemli bir görev” dedi.