Çiftçiyi elektrik çarptı! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Çiftçiyi elektrik çarptı!

Bu haber 16 Kasım 2018 - 14:34 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal sulamadan kaynaklanan enerji borcu bulunan çiftçilerin yaşadığı mağduriyeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. 

 

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, 8 bin 939 üreticinin yapılandırma başvurusunda bulunduğunu, yapılandırmaya müracaat etmeyen üreticilerin faizsiz anapara borcunun ise 1 milyon 760 bin TL olduğunu açıkladı. 

 

GÜRER, TARIMSAL SULAMA ABONELERİNİN SORUNUNU TBMM’YE TAŞIDI 

 

(CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin en önemli girdilerinden biri olan tarımsal sulama kaynaklı elektrik borçlarını, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

 

Gürer, Tarımsal sulama abonelerinin, Elektrik Dağıtım/Perakende Satış Şirketlerinin özelleştirilmeden önceki TEDAŞ dönemine ait olan elektrik borçlarının 6824 Sayılı kanun ile yapılandırma kapsamına alındığını belirterek “ Tarımsal sulama aboneliği olan üreticiler elektrik borçlarının özelleştirme devir işlemleri sırasında TEDAŞ’a devredilmiş borçlardan olması halinde bölgelerindeki Elektrik Dağıtım/Perakende Satış Şirketlerine ya da TEDAŞ Bölge Müdürlüklerine 30.06.2017 tarihine kadar yazılı başvurmaları halinde gecikme zamları tamamen affedilerek, 5 yıla kadar vade farksız taksitlendirme işlemleri yapılacaktı” hatırlatmasında bulundu. 

 

CHP Milletvekili Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “Üreticilerden bu bağlamda kaç başvuru alındı? Başvurmayan üretici var mıdır? Varsa bu üreticiler ile ilgili bilgilendirme yapılmış mıdır? Affedilen gecikme zammı toplamda ne kadardır? Aftan yararlanılmayan gecikme zammı olarak duran miktar ne kadardır?” şeklinde sorular yöneltti. 

 

YAPILANDIRMAYA 8 BİN 939 ÇİFTÇİ MÜRACAAT ETTİ 

 

Bakan Fatih Dönmez, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, tarımsal sulama abonesi olan üreticilerden 8939 kişinin yapılandırma işlemi başvurusu yaptığını açıkladı. 

 

135 BİN TL TUTARINDA GECİKME ZAMMI AFFEDİLDİ

 

Yapılandırma işlemi için başvuru yapmayan tarımsal sulama abonelerine telefon ve posta yoluyla bilgilendirme yapıldığını belirten Bakan Dönmez, “Yapılandırma işlemi yapılan tarımsal sulama abonelerinin yaklaşık 135.859,063 TL tutarındaki gecikme zammına af uygulanmıştır” dedi. 

 

FAİZSİZ BORÇ 1 MİLYON 760 BİN TL 

 

Bakan Dönmez, “Yapılandırma talebinde bulunulmayan anapara borç tutarı ise 1.760.117,973 TL olup buna ilişkin gecikme zammı miktarları, işlem yapılan/yapılacak tarihe bağlı olarak değişiklik göstermektedir” açıklamasında bulundu. 

 

GÜRER: “YAPILANDIRMANIN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ” 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise tarımsal sulamadan kaynaklanan enerji borçlarıyla ilgili yapılandırmaya başvuranların sayısının beklenenin çok alında kaldığını ifade ederek, “Yapılandırmanın şartlarının üreticilerin lehine genişletilmesi gerekiyor. Sayın Bakan’ın verdiği bilgiye göre On binlerce çiftçiden sadece 8 bin 900 çiftçi müracaat etmiş ve bunların trilyonları aşan borçlarının sadece 135 bin lirası af kapsamına alınmış. Büyük çoğunluk yapılandırmaya müracaat edememiş. O nedenle yapılandırma kapsamının değiştirilerek, on binlerce çiftçinin yaşadığı mağduriyete çözüm bulunması gerekmektedir” diye konuştu.