“Çiftçiden bir haftada 11 milyar, 2 yılda 105 milyar lira çalındı” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Çiftçiden bir haftada 11 milyar, 2 yılda 105 milyar lira çalındı”

Bu haber 01 Ağustos 2023 - 14:19 'de eklendi ve 77 views kez görüntülendi.

Ayhan Barut’tan mazottaki zam vurgununa sert tepki

“Çiftçiden bir haftada 11 milyar, 2 yılda 105 milyar lira çalındı”

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, yılda 3.5 milyar litre mazot kullananan çiftçilerin cebinden son bir haftadaki 3 liralık zam nedeniyle yılda yaklaşık 11 milyar lirasının çalındığını söyledi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın haftalık olarak çiftçiye yaklaşık 11 milyon lira gübre ve mazot desteği verildiği yönündeki açıklamasına tepki gösteren Barut, mazottaki bir haftada yapılan zamların bile yıllık olarak çiftçiye yaklaşık 11 milyar liraya malolduğuna işaret ederek zamların hemen geri alınmasını istedi.

“BİR LİRALIK ARTIŞ 3.5 MİLYAR LİRA EDİYOR”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, haftalık olarak yapılan tarımsal destekleme ödemeleriyle ilgili 7 kalemde çiftçiye 237 milyon 819 bin lira destek ödemesinin yapılacağını söyledi. Bakan Yumaklı’nın verdiği bilgiye göre haftalık olarak çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği sadece 11 milyon 480 bin 875 lira ödenecek. Yapılan açıklamaya tepki gösteren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut ise, “Oysa 2021 yılında 7 lira olan mazot fiyatı bugün 37 liraya ulaştı. Neredeyse 5.5 kat fiyatı arttı. Ülke çiftçimiz yıllık 3.5 milyar litre mazot kullanıyor. Yani mazot fiyatlarındaki her 1 liralık artış bile çiftçimize 3.5 milyar liraya maloluyor. Son iki senede 30 lira mazotun litresine zam geldi, yani iki yılda çiftçinin cebinden yaklaşık 105 milyar lirası uçtu gitti” dedi.

“VERİLEN 11 MİLYON, ÇALINAN 11 MİLYAR”

AKP iktidarının halkı açlığa, yoksulluğa, sefalete ve işsizliğe mahkum ettiğini, çiftçiyi ve üretimi bitirdiğini aktaran Barut, şunları kaydetti:
“Saray iktidarı tam olarak zam ve kriz rejimine dönüştü. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri kaynamıyor, çiftçinin ocağı söndü. Bu düzende tek mutlu olan kitle, Saray ve yandaşları. Bakın sadece 25 Temmuz 2023 tarihinde, yani bir hafta önce 1 litre mazotun fiyatı 34 liraydı. 1 Ağustos 2023 tarihi itibariyle gelen zamların ardından mazotun litre fiyatı 37 liraya fırladı. Haftalık çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği olarak 11 milyon 480 bin 875 lira ödeneceğini duyurup algı operasyonlarına girişenler, bir haftada yaptıkları mazot zamlarıyla birlikte çiftçinin cebinden yılda yaklaşık 11 milyar lira çaldıklarını söylemiyorlar. Çekin elinizi çiftçinin cebinden. Yazıklar olsun, zamlar geri alınsın.”