Çiftçi "Nefes Kredisi" istiyor | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Çiftçi “Nefes Kredisi” istiyor

Bu haber 25 Kasım 2018 - 12:17 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı , başta narenciye olmak üzere üreticinin zor günler yaşadığını belirterek, sorunun bir nebze de olsa çözümü için çağrıda bulundu.

 ’nın en büyük çiftçi örgütlerinden merkez Yüreğir İlçesi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, üreticinin zor günler beklediğini belirterek, “Nefes Kredisi” uygulamasının başlatılmasını istedi.

Başkan Mehmet Akın Doğan, daha önce Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları üyelerine tanınan “nefes kredisi” imkanından çiftçilerin de faydalandırılmasının tam zamanı olduğunu bildirdi.

Rusya’nın tonlarca narenciyeyi geri çevirdiğini, bu nedenle başta narenciye üreticisi olmak üzere tüm çiftçilerin zor günler yaşadıklarını anlatan Başkan Akın Doğan, nefes kredisinin üreticiye nefes aldıracağını söyledi.

Ziraat Bankası kanalıyla kullandırılacak uygun faizli kredi ile çiftçilerin borçlarını ödeyip,  giderlerini karşılama imkanı bulabileceğini ifade eden Başkan Doğan, “Aksi takdirde üreticimizi daha zor günler beklemektedir. Ürünün maliyetini bile karşılayamayan üreticisi her dönemde olduğu gibi bu dönemde de üretmeye ve istihdam sağlamaya devam etmektedir. Bu desteklerin sağlanması sorunu tamamen çözmese bile nefes aldıracak ve bu kredi piyasaları da rahatlatacaktır” dedi.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, düşük faizli ve uzun vadeli verilmesini bekledikleri kredinin hükümet yetkilileri tarafından dikkate alınması için bölge milletvekillerinin de desteğini beklediklerini sözlerin ekledi.