CHP'li Özel'den Kilimli kazası sonrası Soma anımsatması | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP’li Özel’den Kilimli kazası sonrası Soma anımsatması

Bu haber 22 Kasım 2018 - 16:39 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

CHP’Lİ ÖZEL, KİLİMLİ’DEKİ MADEN KAZASININ ARDINDAN SOMA ANIMSATMASI YAPTI

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ruhsatsız bir maden ocağında Zonguldak Kilimli’de 3 madencinin yaşamını yitirdiği kazaya ilişkin olarak, “2014’te Türkiye tarihinin en büyük maden kazasının yaşandığı Soma kazasının ardından bir araştırma komisyonu kurulmuştu ama komisyonun ortaklaşa yazdığı yüzlerce sayfalık önerilerin hemen hemen hiçbirisi hayata geçirilmedi. Başka canları kaybetmemek, başka hayatların kararmasına engel olmak, başka çocukların babasız, başka anaların babaların evlatsız kalmasına engel olmak için başta Soma maden komisyonu raporu olmak üzere, bu Meclisin konuya titizlikle eğilmesi gerekiyor” dedi.

RUHSATSIZ MADEN OCAĞI

CHP’li Özel, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde ruhsatsız bir maden ocağında 3 işçimizin yaşamını yitirdiği haberini aldık Burada, ruhsatsız bir maden ocağında metan gazı sıkışması nedeniyle patlama olduğu bildiriliyor. Buradaki ‘ruhsatsız ifadesinin altını çiziyorum. Ruhsatsız bir madenin çalışmasına göz yumulması nedeniyle ilgili bakanlıkların hem ailelere hem de yüce Meclis çatısına bir açıklama borcu vardır. Ne acı bir tesadüftür ki bundan iki yıl önce, 22 Kasım 2016’da yine Kilimli’de özel bir maden ocağında meydana gelen göçükte 1 madencimiz hayatını kaybetmişti” ifadesini kullandı. Özel, şunları kaydetti:

HİÇBİR MADEN OCAĞI 13 MAYIS SABAHI SOMA’DAKİNDEN DAHA GÜVENLİ DEĞİL

“2014’te Türkiye tarihinin en büyük maden kazasının yaşandığı Soma kazasının ardından bir araştırma komisyonu kurulmuş ‘Bu Soma son olacak, bir daha analar ağlamayacak. Soma’yı unutursak yüreğimiz kurusun’ denmişti ama Soma Araştırma Komisyonunun ortaklaşa yazdığı yüzlerce sayfalık önerilerin hemen hemen hiçbirisi hayata geçirilmedi. Türkiye’de madencilerimiz ruhsatlı ya da ruhsatsız ocaklarda günde 3 vardiya hâlinde ölüme inmeye devam ediyorlar ve hiçbir maden ocağı 13 Mayıs sabahı Soma’da facianın yaşandığı maden ocağından daha güvenli durumda değil. Başka canları kaybetmemek, başka hayatların kararmasına engel olmak, başka çocukların babasız, başka anaların babaların evlatsız kalmasına engel olmak için başta Soma maden komisyonu raporu olmak üzere, bu Meclisin konuya titizlikle eğilmesi gerekiyor.”