CHP'li Bulut'un 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP’li Bulut’un 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

Bu haber 13 Mart 2020 - 14:14 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Sağlık alanının doktoru, hemşiresi, çalışanı ve hastasıyla bir bütünün ayrılmaz parçası olduğunu kaydeden Bulut, “Başta şiddet kurbanı merhum doktorlar ve sağlık çalışanları olmak üzere canı pahasına dünyanın en zor, ancak en onurlu görevlerinden birini yapan doktorların ve tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Sağlık alanı doktoru, hemşiresi, çalışanı ve hastasıyla bir bütünün ayrılmaz parçasıdır.

Sağlık hizmetlerinde ulaştığı nokta ise bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en temel göstergelerinden biridir.

Sağlık hizmetinin ulaşılabilir olması, kalitesinin yükseltilebilmesi, gerek sağlık çalışanıyla, gerek hastasıyla ilgili tüm kesimlerin mutluluğu ile mümkündür.

Ancak, son yıllarda sağlık çalışanları ve hastalar adına böyle bir tablodan söz etmek mümkün değildir.

AKP iktidarı tarafından reform adı altında 2003 yılında uygulamaya konulan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık Anayasal hak olmaktan çıkmış, ticarileşmiş, hastaneler işletmeye, hastalar müşteriye dönüşmüştür.

Tam Gün Yasası, haksız performans sistemi, yamalı bohçaya dönen sağlık sistemi ve paran kadar sağlık anlayışıyla ilgili tüm kesimler mutsuzluğa ve umutsuzluğa itilmiştir.

Kamu-Özel Ortaklığı ile hayata geçirilen şehir hastaneleri ile hasta doluluk garantisi verilen iktidara yakın firmalar zengin edilirken, her yıl artan bütçe açıkları, bütçedeki faiz ödemeleri yükü de vatandaşın sırtına binmiştir.

Sağlık hizmeti nitelik ve kalite kaybı yaşarken, fedakarlıkla gece-gündüz görevlerini yapan “önce insan” diyen, “önce zarar verme” diyen yüz binlerce sağlık çalışanı maalesef şiddete en çok maruz kalan kesim konumuna gelmiştir.

Sağlık politikalarındaki yanlışlar, sağlık çalışanlarının haksız bir şekilde hedef gösterilmesi, mesleklerinin değersizleştirilmesi, kabul edilemez şiddetin baş sorumlusudur.

14 Mart ancak bu gerçekler hatırlandığında ve çözüm önerileri hayata geçirildiğinde bayram olarak kutlanabilecektir.

Bu duygularla, başta şiddet kurbanı merhum doktorlar ve sağlık çalışanları olmak üzere canı pahasına dünyanın en zor, ancak en onurlu görevlerinden birini yapan doktorların ve tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.